Vinyl Pressing – technologie używane w fabrykach winylów

Remigisz Szulc
28.09.2023

Produkcja winyli pod wieloma względami przypomina tradycyjne procesy sprzed kilkudziesięciu lat, ale fabryki płyt chętnie korzystają także z nowych technologii, dzięki którym tłoczenie jest szybsze, lepszej jakości i bardziej ekologiczne. W jaki sposób powstają płyty winylowe?

Dlaczego warto tłoczyć winyle?

Płyty winylowe były najpopularniejszym nośnikiem dźwięku aż do lat 80-tych ubiegłego wieku. Potem zaczęły je wypierać płyty CD, a w nowym millenium rozpoczęła się dominacja dźwięku cyfrowego. Winyle nie zniknęły jednak zupełnie, a nawet widać, że wraca moda na klasyczne płyty – ich odradzająca się popularność wynika przede wszystkim z doskonałej jakości brzmienia, której zdaniem wielu użytkowników nie da się osiągnąć w nowoczesnym streamingu.

Jak powstaje płyta winylowa?

Do wytłoczenia płyty potrzebny jest plik muzyczny wysokiej jakości i w odpowiednim formacie. Nagrania umieszczane są na 24-bitowych plikach wave o częstotliwości próbkowania od 44,1 do 192 kiloherców – jeśli przesłany plik nie spełnia tych wymogów, specjaliści XDiSC mogą je poddać procesowi masteringu.

W kolejnym etapie materiał cyfrowy trafia na tzw. płytę matkę, wykonaną z miedzi. Rowki wycinane są za pomocą specjalnej, diamentowej igły, i czynność ta zajmuje tyle samo czasu, ile trwa muzyka na jednej stronie płyty. Jest to technologia nacinania DMM, a urządzeń, które pracują w ten sposób, jest na świecie zaledwie kilkanaście. W XDiSC stosuje się także metodę nacinania Lacquer ACETATE – różni się ona tym, że przed wykonaniem matrycy lub pozytywu konieczne jest nałożenie warstwy srebra.  Dodatkowo ACETATE jest delikatniejszym materiałem.

Kiedy miedziana płyta jest już gotowa, ręcznie graweruje się na niej numer katalogowy – będzie on odbijany na całym wyprodukowanym nakładzie. Następnie na podstawie miedzianej płyty powstaje matryca, używana do tłoczenia winyli w prasach – płytę DMM umieszcza się w kąpieli galwanicznej, wskutek czego na miedzianej powierzchni tworzy się warstwa niklu wypełniająca rowki. Matryca trafia do prasy tłoczącej, a w ekstruderach umieszcza się polichlorek winylu, z którego będą produkowane płyty. Pod wpływem ciśnienia i ciepła winylowe „ciastko” zostaje spłaszczone i odbija się na nim wzór z matryc. W tym samym czasie umieszcza się także labele, czyli etykiety z informacją o albumie oraz twórcy – znajdują się one na środku winyla. Gotową płytę przed wyjęciem z pracy chłodzi się wodą. Na prasach ręcznych wytłaczane są mniejsze nakłady oraz płyty z efektami specjalnymi. Po wytłoczeniu płyty trafią na kilkunastogodzinne  „leżakowanie” a potem do działu konfekcji oraz pakowania.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie