Wakacje pod namiotem - jak się przygotować na nocleg na łonie natury?

Jerzy Biernacki
07.06.2022

Piękna, wiosenna pogoda jest idealną porą na biwakowanie. Nocleg na łonie natury zapewnia niezapomniane przeżycia, a przy tym daje możliwość bliższego obcowania z przyrodą. Zanim jednak wyruszymy na wakacje pod namiotem, powinniśmy się do nich wcześniej przygotować. Sprawdź co warto zabrać na taką wyprawę!

Namiot, czyli podstawa udanego biwaku

Piękna, wiosenna pogoda jest idealną porą na biwakowanie. Nocleg na łonie natury zapewnia niezapomniane przeżycia, a przy tym daje możliwość bliższego obcowania z przyrodą. Zanim jednak wyruszymy na wakacje pod namiotem, powinniśmy się do nich wcześniej przygotować. Sprawdź co warto zabrać na taką wyprawę!

Namiot jest niezbędnym elementem letniego kempingu. Na rynku znajduje wiele różnych modeli. Najważniejszą kwestią jest ilość osób, zamierzających w nim nocować, jak i sama forma obozowania. Namioty turystyczne są dosyć stabilne, ciężkie i przestronne, a więc mogą pomieścić nawet większą rodzinę. W przypadku wędrówki z plecakiem lepiej postawić na niewielką i lekką konstrukcję, z którą łatwo będziemy mogli się przemieszczać. Wybierając się na biwakowanie z dziećmi, dobrą propozycją będą namioty modułowe, składające się z dużego przedsionka i kilku sypialni, a także wygodnego wejścia.

Letni śpiwór, karimata lub materac

Pamiętajmy, że temperatura w nocy może się znacznie obniżyć. Właśnie dlatego wybierając się na wakacje pod namiot, musimy wziąć ze sobą śpiwór. W zupełności wystarczy lekki śpiwór, kopertowy, który nie ogranicza ruchów i zapewnia komfort cieplny. Po rozpięciu spełni on funkcję kołdry, nawet dla dwóch osób. Innym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą śpiwora dwuosobowego, który zajmie mniej miejsca po złożeniu. Chcąc zapewnić sobie wysoki komfort wypoczynku, nie możemy zapomnieć o karimacie lub materacu. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się podczas wędrowania z plecakiem, gdyż jest ona lekka, a przy tym gwarantuje dobrą izolację. Materac nadmuchiwany przy użyciu pompki jest odpowiednim wyborem w przypadku stacjonarnych wakacji.

Co jeszcze warto zabrać?

Wyjeżdżając na biwak, dobrze jest mieć ze sobą także:

  • plecak,
  • latarkę czołową i latarkę ręczną,
  • mapę, kompas, gps,
  • apteczkę,
  • powerbank,
  • scyzoryk, nóź, kempingową zastawę stołową,
  • turystyczną kuchenkę gazową,
  • zapalniczkę lub zapałki.

Czy wszędzie można ustawić namiot?

W Polsce są specjalnie wyznaczone pola namiotowe, w których to za niewielką opłatą możemy rozłożyć namiot. Zaletą takiego rozwiązania są pewne udogodnienia dla biwakujących. Często wcześniej należy zarezerwować miejsce i oczywiście uiścić opłatę. Pole namiotowe jest dobrym wyborem zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi. Wybierając się na takie wakacje można zabrać ze sobą składane stoliki turystyczne, aby wygodnie zjeść posiłek z bliskimi. W przypadku biwakowania poza takim polem, trzeba uzyskać wcześniej zgodę na pobyt od właściciela danego terenu. Wybierając miejsce na rozłożenie namiotu, trzeba wybrać płaski obszar. Dobre miejsce powinno być suche i położone dostatecznie wysoko nad jeziorem czy strumieniem. Nigdy nie należy rozkładać namiotu we wgłębieniu.

Wyprawa pod namiot jest świetnym sposobem na oderwanie się od codziennej rzeczywistości. Pobyt z przyrodą odpręża, relaksuje i wycisza. Zapewnia doskonałe wrażenia, niezapomniane widoki, jak i potrafi wiele nauczyć. Wystarczy rozsądnie spakować swój plecak, aby móc cieszyć się niezapomnianymi wakacjami.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.