Wanna łazienkowa z kompozytu czy akrylu: która opcja jest lepsza?

Maciej Piwowski
03.03.2023

Wanna w łazience to element, który zwraca uwagę, szczególnie jeśli ma oryginalny kształt lub kolor. Często pełni funkcję centralnego punktu pomieszczenia, dlatego warto zadbać o to, aby była nie tylko estetyczna, ale również wykonana z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów, dzięki czemu będzie służyć przez wiele lat. Dobrze zainteresować się różnymi rodzajami materiałów, z których można wykonywać wanny, takimi jak: akryl, żeliwo, stal, kompozyt, kamień lub nawet drewno. Producenci sprzętu sanitarnego ciągle pracują nad nowymi materiałami, które zapewnią jeszcze większy komfort użytkowania oraz lepszy wygląd. Jeśli zastanawiasz się, jaki materiał wybrać, warto poznać zalety i wady każdego z nich.

Wanny kompozytowe - stylowe, eleganckie, niezawodne

Współczesna wanna kompozytowa nie są najbardziej popularną opcją, ale ze względu na ich wspaniałe charakterystyki użytkowe, po prostu nie mogło ich zabraknąć w tym artykule. Wanna wykonana z kompozytu doskonale tłumi dźwięki wlewanej wody. Gładka powierzchnia wanny szybko się nagrzewa i utrzymuje temperaturę wody, nie pozwalając jej się ochłodzić. Wanny z lanego marmuru mają także kilka innych zalet, w tym:

  • są cięższe niż wanny akrylowe lub stalowe (ważą ponad 100 kg);
  • bardziej solidne i odporne na przebarwienia;
  • lepiej wytrzymują wysoką temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne, niż wanny wykonane z innych materiałów.

Kompozyt często jest nazywany Solid Surface ze względu na jego odporność, trwałość i niemal niezniszczalność. Wanna kompozytowa jest również wyjątkowo higieniczna dzięki swojej nieporowatej i ultragładkiej powierzchni, z której łatwo usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Jest również całkowicie odporna na działanie promieni UV, a dzięki barwieniu w masie zapewnia jednolitą kolorystykę.

Ten rodzaj wanny zwykle ma jednolitą, masywną i samonośną konstrukcję, co oznacza, że nie wymaga dodatkowych wzmocnień ani stabilizatorów na krawędziach lub osobnej obudowy zewnętrznej. Obudowa jest integralną częścią całej wanny.

Wanny akrylowe - przystępne cenowo i wygodne

W polskich łazienkach najczęściej są stosowane wanny akrylowe. To produkt, który jest najtańszy na rynku, co sprawia, że jest dostępny dla każdego, niezależnie od posiadanych funduszy. Jednak, nie tylko cena jest zaletą tych urządzeń sanitarnych. Akrylowe wanny są wykonane z polimetakrylanu metylu, który jest wzmacniany różnymi substancjami, takimi jak włókno szklane lub poliestry. Dzięki temu, materiał jest bardzo elastyczny i może być formowany w różne kształty, takie jak: prostokąt, koło, owal lub trójkąt, co pozwala na uzyskanie efektownych efektów. Dzieci docenią również fakt, że akrylowe wanny są gładkie w dotyku, nie podrażniają skóry i zapewniają przyjemne wrażenia podczas kąpieli. Akryl jest również ciepły, co pozwala zanurzyć się w wodzie, zanim wypełni ona całą przestrzeń i dłużej utrzymać jej temperaturę. Dzięki temu, można cieszyć się kąpielą o wiele dłużej, co jest wygodne i oszczędza cenny surowiec.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.