Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym

Maciej Piwowski
17.03.2021

Kominek z płaszczem wodnym to nie tylko element wyposażenia wnętrza, którego zadaniem jest wprowadzenie przytulnej atmosfery i dogrzanie pomieszczenia. Kominki z płaszczem wodnym mogą z powodzeniem zstąpić kocioł C.O. i stać się centralnymi elementami układu grzewczego w domu jednorodzinnym. Dodatkowo ogrzewanie domu kominkiem z płaszczem wodnym może być tańsze niż korzystanie z tradycyjnego centralnego ogrzewania. O czym należy wiedzieć decydując się na zakup kominka z płaszczem wodnym?

Po pierwsze, należy skupić się na parametrach samego wkładu. Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym mają wszystkie zalety wkładów zamkniętych. Zatrzymują więcej ciepła w pomieszczeniu, zamiast uciekać przez komin. Potrzebują mniej pelletu lub drewna i są bardziej bezpieczne niż te o otwartych komorach spalania. Gdy podłączymy je do instalacji grzewczej rozprowadzonej w domu, ciepło będzie rozchodziło się daleko poza bezpośrednim sąsiedztwem kominka.

Jak działają wkłady kominkowe z płaszczem wodnym?

Paliwo spalające się w kominku z płaszczem wodnym nagrzewa nie powietrze, ale wodę. Moc grzewcza zależy bezpośrednio od ilości paliwa dostępnego w kominku oraz od tego, w jakiej fazie spalania aktualnie się ono znajduje.
Ze względów bezpieczeństwa, kominki z płaszczem wodnym powinny działać w instalacjach ogrzewających systemu otwartego (czyli tam, gdzie woda instalacyjna ma kontakt z atmosferą w otwartym naczyniu wzbiorczym).
Kominki wodne pozwalają nie tylko na ogrzanie pomieszczeń poprzez ciepło rozprowadzone do grzejników.

System dogrzewa również wodę użytkową zgromadzoną w zasobniku lub w sposób przepływowy (wtedy potrzebna jest dodatkowa wężownica zainstalowana nad paleniskiem). Przegrzewanie się wody jest ograniczone dzięki wymiennikom chłodzenia awaryjnego, które są zainstalowane we wkładach tego typu. Jak działa taki wymiennik? Urządzenie podłączone jest do sieci wodociągowej (lub do studni), z której czerpie zimną wodę. Gdy woda w zasobniku zostaje podgrzana wskutek spalania paliwa w kominku do temperatury 95 stopni, wówczas uruchamia się dopływ zimnej wody (zawór termostatyczny otwiera się i wprowadza chłodną ciecz do wymiennika).

Podsumowanie

Gdy wybór odpowiedniego wkładu kominkowego z płaszczem wodnym mamy za sobą, pozostaje nam cieszyć się z bardzo atrakcyjnego elementu domowego wystroju. Kominki MEGI Wanat są ekologiczne (spalanie drewna nie emituje tak wielu substancji toksycznych jak spalanie paliw w kotłach grzewczych), szybko nagrzewają pomieszczenia, a paliwo, które do nich dostarczamy, jest zdecydowanie tańsze od prądu, gazu czy oleju opałowego.

*Więcej o kominkach z płaszczem wodnych tutaj: https://kominki-sklep24.pl.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie