Wybieramy poduszki ogrodowe – czym się kierować?

Andrzej Winnicki
19.03.2024

Poduszki ogrodowe dobieramy do mebli ogrodowych, niezależnie od tego, z jakiego surowca są one wykonane. Korzystanie z fotela, krzesła, ławy, leżaka czy huśtawki jest znacznie bardziej komfortowe, gdy na siedzisku gości miękka poduszka. Co więcej, to właśnie ona dodaje kolorytu ogrodowym aranżacjom! Jak jednak wybrać właściwie? Na co zwracać uwagę podczas przeglądania sklepowych ofert? Podpowiadamy!

Kształt poduszki ogrodowej – ten parametr ma znaczenie!

Podoba nam się konkretna poduszka ogrodowa, jest bajecznie kolorowa lub w ciekawy wzór, a do tego wpisuje się w założony budżet zakupowy. Jest jedno ‘ale’ – okrągły kształt, podczas gdy siedzisko posiadanego krzesła ogrodowego jest kwadratowe. Czy okrągła poduszka sprawdzi się w zestawieniu z takim krzesłem?

Trzeba mieć na uwadze, że niedopasowanie kształtem oznacza niekoniecznie estetyczny wygląd. Co więcej, pozostaną puste luki, czyli fragmenty siedziska, na których nie spoczywa miękka poduszka, a to może wpłynąć na brak pożądanej wygody użytkowania. Może się również zdarzyć, że umocowanie poduszki o innym kształcie będzie sprawiało problemy, a stąd o krok do efektu przemieszczania się poduszki po siedzisku. Finalnie odczujemy znacznie pogorszony komfort użytkowania mebli ogrodowych. Warto więc dopasować poduszkę pod względem kształtu mebla, na którym ma ona spocząć. Różne modele poduszek ogrodowych dostępne są np. na stronie https://bazkar.pl/.

Wymiary – nie za mała, nie za duża, lecz w sam raz

Podobnie rzecz się ma z wymiarami poduszek ogrodowych. Nie powinny one pozostawiać zbędnego luzu na siedzisku czy oparciu, ale i te o większych wymiarach niż dany mebel ogrodowy, nie zapewnią wygody siedzenia.

Zbyt mała poduszka, która nie obejmie swoją powierzchnią całego siedziska i oparcia, łatwo będzie się przesuwać. Z kolei ta, która będzie za duża, szybko zacznie zsuwać się, co również oznacza brak oczekiwanego komfortu. Obecnie na rynku można znaleźć poduszki ogrodowe, które są precyzyjnie dopasowane do posiadanego kompletu mebli ogrodowych. Dostępne są również uniwersalne modele, za to w różnych kształtach czy wymiarach, aby samodzielnie je dopasować do wybranych elementów wyposażenia ogrodu.

Zdejmowany pokrowiec – dla łatwego utrzymania w czystości

Uwagę zwróćmy również na możliwość wyprania poduszki w całości lub jej zdejmowanego pokrowca. Nie da się bowiem uniknąć zabrudzeń, szczególnie podczas biesiadowania w ogrodzie, a pozostawione na poduszce plamy są nieestetyczne, a im dłużej nic z nimi nie robimy, tym później trudniej się ich pozbyć. Możliwość zdjęcia pokrowca daje szansę na szybkie uporanie się z zabrudzeniem.

Trwałe i odporne na warunki atmosferyczne materiały

Jeszcze jeden aspekt, który dobrze jest uwzględnić podczas wybierania poduszek ogrodowych, to uwaga skierowana na jakość i rodzaj zastosowanego materiału. Poduszki ogrodowe są narażone na działanie warunków zewnętrznych, w tym czynników atmosferycznych. Muszą być zatem odporne na wilgoć, opady czy promieniowanie słoneczne, aby przetrwały jak najdłużej w nienagannym stanie.

Walory wizualne – kolory, wzory i zdobienia

Na koniec – choć to wciąż ważny element – zostawiamy kwestię walorów wizualnych. Kolory, wzory i zdobienia sprawiają, że meble ogrodowe nabierają barw – w przenośni i dosłownie. Atrakcyjności dodają również całemu ogrodowi! Dobierajmy je zatem zgodnie z kolorystyką posiadanych mebli ogrodowych – na zasadzie podobnych odcieni lub kontrastów. Uwzględnijmy styl przydomowej przestrzeni i własny gust.

Zwracając uwagę na wszystkie z powyższych elementów, znajdziemy idealne poduszki ogrodowe!

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie