Wynajem długoterminowy – zalety i wady

Jerzy Biernacki
22.04.2021

Finansowanie środków trwałych dla firmy stało się niezwykle popularną metodą rozwoju prowadzonej działalności gospodarczej. W zależności od rodzaju wsparcia możemy liczyć na korzystne warunki spłaty, możliwość optymalizacji podatkowej czy elastyczne postanowienia umowne dotyczące wkładu własnego. Większość przedsiębiorców decyduje się obecnie na leasing lub wynajem długoterminowy. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom tego drugiego rozwiązania.

Wybór dla elastycznych

Wynajem długoterminowy to opcja dla tych, którzy lubią sami ustalać warunki. Po zakończeniu umowy sam zdecydujesz, czy chcesz dalej kontynuować współpracę z salonem, a może wolisz wymienić samochód na inny albo wykupić wynajmowane auto? Kolejną zaletą jest możliwość zaliczenia miesięcznej raty w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, co pomaga stworzyć tarczę podatkową i obniżyć zobowiązanie publiczno-prawne.

W zależności od oferty wynajmującego rata za wynajem może obejmować zróżnicowany limit kilometrów, kilka wariantów ubezpieczenia, a także przeglądy i naprawy techniczne. Ty sam wybierasz wariant, który najlepiej Ci odpowiada. Decydując się na wynajem długoterminowy w wirtualnym salonie Carsmile, otrzymujesz możliwość korzystania z przeglądów i napraw eksploatacyjnych, a także dwa komplety opon i komplet ubezpieczeń OC/AC/NNW wraz z pakietem Assistance. A to wszystko w ramach stałej, Wszystkomającej Raty.

Salony oferujące finansowanie samochodów bardzo często oferują elastyczne warunki współpracy. W Carsmile możesz wybrać, jak długo decydujesz się użytkować samochód i jak wysoki wkład własny chcesz wnieść. System automatycznie posegreguje dostępne oferty, wybierając wyłącznie te dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki temu wiesz, że nie przepłacasz.

Z czym musisz się liczyć, wybierając wynajem długoterminowy?

Ze względu na elastyczność, wynajem długoterminowy to rozwiązanie dobre zarówno dla nowych firm, jak i rozwiniętych przedsiębiorstw. Przed podpisaniem umowy warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii, które są decydujące z punktu widzenia użyteczności tej formy finansowania.

Przede wszystkim – limit kilometrów. W przypadku wynajmu w ramach objętego umową kilometrażu podróżujesz za darmo (koszty paliwa pokrywane są przez finansującego). Jeżeli jednak przekroczysz dopuszczalną granicę, musisz liczyć się z dopłatą.

Wybierając wynajem długoterminowy, powinieneś zastanowić się, jak dużo w skali miesiąca jeździsz. Inny zasięg będzie optymalny dla przedstawiciela handlowego, który dziennie przejeżdża po sto i więcej kilometrów, a inny dla przedsiębiorcy, który porusza się głównie po mieście, załatwiając sprawy związane z prowadzeniem działalności czy spotykając się z klientami.

Warto także pamiętać, że w przypadku wynajmu samochodu, nigdy nie zostaniesz jego właścicielem, chyba że zdecydujesz się na wykup, który może znacząco obciążyć budżet firmy.

Jeżeli szukasz wynajmu długoterminowego na elastycznych warunkach, wybierz Carsmile. U nas to Ty decydujesz, na jak długo chcesz wynająć samochód i ile chcesz za niego zapłacić. Skontaktuj się z nami i przekonaj się, że najlepsze są rozwiązania szyte na miarę.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.