Wyposażenie łazienki – o czym warto pamiętać?

Krzysztof Jagielski
26.10.2021

Wystrój nowej łazienki, wbrew pozorom, nie jest zadaniem prostym. Należy zwrócić uwagę na wiele aspektów. Między innymi bardzo ważna jest jakość samej armatury, która będzie użytkowana w tym pomieszczeniu. Jednocześnie, łazienka to przestrzeń, w której prym wiedzie przede wszystkim funkcjonalność. Często rodzaj rozwiązań zależny jest także od samego metrażu, a także tego, czy łazienka posiada również miejsce na toaletę. O czym warto pamiętać, podczas wykańczania łazienki?

Odpowiedniej jakości meble

Obok armatury sanitarnej, czyli elementów takich, jak umywalka, prysznic lub wanna, istotnym elementem każdej łazienki są meble. Ich wybór musi być ściśle powiązany z dostępnym metrażem. Warto mieć miejsce na kosmetyki, czy przybory czystości lub inne artykuły, jednocześnie warto pamiętać o tym, aby przestrzeń w łazience umożliwiała stosunkowo komfortowe poruszanie się po tym miejscu. W celu optymalizacji miejsca, które zajmują meble, można wykorzystać szafkę wiszącą bezpośrednio nad umywalką, na frontach której zamontowano lustro.

Trzeba mieć także na uwadze, że w łazienkach występują duża ilość wody oraz wilgoci. Dlatego najlepiej, jeśli ktoś decyduje się na materiały wodoodporne. W nowoczesnej aranżacji wnętrz popularnym rozwiązaniem są umywalki, które montuje się w blacie. Zapewnia to więcej przestrzeni użytkowej, a jednocześnie przekłada się na zaskakujący efekt wizualny. W tym celu można wykorzystać blaty granitowe, marmurowe, kompozytowe lub akrylowe.

Odpowiedni dobór oświetlenia

W tym przypadku również trzeba zwrócić uwagę na poziom wodoodporności lamp. Podobnie jak w innych pomieszczeniach, tak również w nowoczesnej łazience, obok oświetlenia centralnego, które najczęściej znajduje się na środku sufitu, należy pamiętać o lampach punktowych. Te mogą znaleźć się na przykład nad lustrem, chociażby po to, aby ułatwić golenie, czy wykonywanie makijażu, jeśli ktoś robi to w łazience. Świetnie sprawdza się także oświetlenie punktowe, które montuje się nad kabiną prysznicową lub wanną. Obok swojego praktycznego zastosowania, pozwala także na stworzenie nastrojowej atmosfery w trakcie kąpieli, co ułatwia relaks.

Baterie do łazienki

To jeden z najważniejszych elementów, który pozwala na korzystanie z wody bieżącej. Wybór baterii, to z jednej strony zakup, który pasować będzie pod względem wielkości i mocy do konkretnej umywalki, z drugiej subtelny element dekoracyjny. Dlatego podczas zakupu warto także zwrócić uwagę na design baterii, jej kolorystykę, czy materiał, z którego są wykonane. Dzięki temu można stworzyć spójną kompozycję wnętrza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.