Zaplanuj swoje życie

Krzysztof Jagielski
09.12.2021

Kalendarz to narzędzie mało doceniane, trochę zapomniane. Okazuje się jednak, że kalendarz jest niezwykle przydatnym narzędziem, które posiada całe mnóstwo zastosowań. Prawidłowo prowadzony kalendarz może z powodzeniem ułatwiać organizację w pracy i w życiu osobistym. W tym artykule zostaną omówione kwestie takie, jak efektywne korzystanie z kalendarza, sposoby na jego wykorzystanie, a także co i jak warto planować.

Kalendarz - zastosowania

Kalendarz może mieć mnóstwo kreatywnych zastosowań. Jest przede wszystkim narzędziem do skutecznego planowania. Jeśli kalendarz ma służyć głównie do tworzenia planów, warto wybrać wersję podręczną, by móc mieć go zawsze przy sobie. Co warto zapisywać w kalendarzu? Daty, które warto notować w kalendarzu to np. urodziny i imieniny bliskich, święta, istotne cykliczne wydarzenia, jak zapłata rachunków. Można w nim także notować ważne spotkania biznesowe i towarzyskie, eventy, itp. W kalendarzu można uwzględnić wszystkie daty, które mają dla nas znaczenie. Kalendarz można wykorzystać oczywiście całkowicie dowolnie. Śmiało, można w nim zapisywać złote myśli z każdego dnia, czy swoje plany na przyszłość. Warto zaopatrzyć się w uniwersalne kalendarze z logo firmy na 2022. To przydatne narzędzie dla pracowników, a jednocześnie świetna reklama firmy.

Kalendarz - jak planować?

Co i jak warto planować w tym przydatnym notesie? Na rozpoczęcie planowania w kalendarzu jest świetny czas, nowy rok zbliża się wielkimi krokami. A to wtedy najlepiej wykonać plany w kalendarzu. Nowy rok, nowe plany. Jeśli posiadasz jakieś plany, spotkania, wydarzenia na nadchodzący rok, zapisz je od razu na początku nowego roku. Najlepiej uwzględnić od razu wszystkie ważne daty, na górze strony. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z kolorów. Ważne daty można zapisywać na górze strony kolorem czerwonym. W miejscach na notatki można notować rzeczy do zrobienia w najbliższej przyszłości, np. kupić nowy odkurzacz, umówić się do fryzjera, itp. Na etapie tworzenia planów w kalendarzu, dobrze jest też uwzględnić w nim przypominajki dotyczące wspomnianych wcześniej dat. Przypominajki to krótkie przypomnienia o nadchodzącym wydarzeniu. Za przykład mogą posłużyć urodziny przyjaciółki. Na tydzień lub dwa przed tą datą, zapisz w kalendarzu przypominajkę, żeby kupić prezent i odpowiednio się przygotować. 

Kalendarz - jak korzystać z niego efektywnie?

Aby korzystać z kalendarza w sposób efektywny, warto pamiętać o kilku wskazówkach. Przede wszystkim, wpisy w kalendarz nie powinny być długimi blokami tekstu. Należy pisać je krótko, zwięźle i rzeczowo. Cel, data, krótka adnotacja. W kalendarzu zapisuj wszystko, co ważne. Inna ważna wskazówka to regularność. Żeby korzystanie z kalendarza miało sens, zaglądaj do niego codziennie. Sprawdzaj nadchodzące wydarzenia, skreślaj załatwione sprawy. 

Jak widać, kalendarz to narzędzie zapomniane, zupełnie niesłusznie! Posiada cały ogrom zastosowań. Pozwala uporządkować swoje sprawy i wprowadzić w życie dobrą organizację. Oprócz tego zastępuje sprawdzanie maili z przypomnieniami, powiadomienia w telefonie czy zadania, które dotychczas były zapisywane na małych karteczkach. To przede wszystkim narzędzie, które pozwala odciążyć swoją głowę i poukładać wszystkie swoje plany. 

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.