Zarządzanie magazynem w przedsiębiorstwie produkcyjnym – dlaczego jest tak ważne?

Piotr Kowalczyk
16.01.2023

Efektywność pracy w magazynie to jeden z ważnych elementów poprawnego funkcjonowania każdej firmy produkcyjnej. Warto dołożyć wszelkich starań, aby maksymalnie usprawnić tę pracę. Niska wydajność oraz pojawiające się błędy logistyczne często nie są winą samych pracowników. Może to świadczyć o niskim poziomie komunikacji między zespołami, co najczęściej spowodowane jest brakiem zaawansowanego oprogramowania. Jak zatem dobrze zarządzać magazynem w przedsiębiorstwie produkcyjnym? O tym poniżej.

Rozplanowanie przestrzeni – najważniejsza czynność usprawniająca pracę

Doskonale wiemy, jak ważną rolę w każdej pracy odgrywa otoczenie. Wszyscy dzisiaj chcą posiadać biuro, w którym uda się skupić tylko na powierzonych czynnościach, a przy tym znakomicie się w nim czuć. Przestrzeń robocza w magazynie nie służy natomiast tylko dobremu samopoczuciu, ale przede wszystkim komfortowi pracy.

Dobrze zorganizowany powierzchniowo magazyn to taki, w którym każda grupa towarów spoczywa na określonym miejscu, zgodnie z zaleceniami producentów i nie przeszkadzając przy tym w obsługiwaniu innych paczek. Regały należy uporządkować w odstępach pozwalających na swobodne przemieszczanie się nawet wózkami widłowymi. Wszystkie te czynniki nie zwalniają nas z obowiązku maksymalnego wykorzystania nawet najmniejszych powierzchni hali.

Inwestycja w niezbędne oprogramowanie

W obecnych czasach, większość firm produkcyjnych korzysta już z zaawansowanych systemów zarządzania produkcją. Praca w takim przedsiębiorstwie bez oprogramowania MES (z ang. Manufacturing Execution System) to duże wyzwanie i nic dziwnego, że błędy w jej trakcie mogą się pojawiać. Systemy tego typu oferujące jako dodatkową funkcjonalność zarządzanie magazynem, dają również możliwość pełnej kontroli nad stanami, dostawami, wyjazdami, czy nawet informują o brakach w surowcach.

Dzięki oprogramowaniu, które poza zarządzaniem produkcją umożliwia także zarządzanie gospodarką magazynową, można liczyć również na mniejszą ilość pomyłek. Spowodowane jest to znacznie lepszą komunikacją pomiędzy pracownikami i działami, dotyczącą zarówno kwestii logistycznych, jak i samego przygotowania towaru. Co więcej, program będzie pomocny również dla osób wykonujących prace biurowe. Jest on w stanie sam generować ważne dokumenty, przez co szansa na wpisanie chociażby błędnego adresu wysyłki zostanie zminimalizowana. Każdy system MES może być kompatybilny z zewnętrznym oprogramowaniem systemowym.

Jakość produktów i ich regularne przesuwanie

Warto wdrożyć do firmy system regularnego przesuwania towaru. Dzięki temu, tam gdzie mamy do czynienia z towarami o ograniczonym terminie przydatności, uda się zapobiec przeterminowaniu asortymentu, co byłoby oczywiście stratne dla firmy. Przyjezdny towar należy posegregować w sposób nieprzeszkadzający magazynierom w obsłudze innej grupy towarów oraz tak, by status bliższy końcowi zdatności był na wcześniejszych miejscach. Wraz z docieraniem nowego towaru, starszy powinno się regularnie przesuwać do przodu. Ważne, aby również jakość przychodzącego towaru była nienaruszona. Zawsze należy zgłaszać problemy związane z uszkodzeniem przychodzącego na magazyn asortymentu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie