Zastosowanie przetwornic napięcia

Jerzy Biernacki
25.10.2021

Przetwornica napięcia inaczej nazywana konwerterem mocy to specjalistyczne urządzenie elektryczne lub elektromechaniczne przeznaczone do zasilania różnego rodzaju odbiorników energii elektrycznej. Tego rodzaju urządzenia służą do zmiany wartości napięcia i natężenia przy zachowaniu minimalnych strat mocy, co ma na celu dostosowania charakterystyki prądowej do wymagań stawianych przez zasilany odbiornik. Jakie rodzaje przetwornic napięcia się wyróżnia? Gdzie znajdują one swoje zastosowanie i na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Podpowiadamy!

Rodzaje przetwornic napięcia 

Istnieje kilka rodzajów konwerterów mocy przeznaczonych do zmiany wartości napięcia i natężenia, które są dostosowane do konkretnego przeznaczenia oraz wymagań stawianych przez zasilane urządzenia. W zależności od rodzaju generowanego napięcia można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje przetwornic:

- przetwornica napięcia z modyfikowanym sinusem – są to urządzenia charakteryzujące się wysoką sprawnością i małymi gabarytami, które najczęściej wykorzystywane do zasilania urządzeń o mniejszych wymaganiach i większej tolerancji w zakresie dostarczanego napięcia. Przetwornice z modyfikowanym sinusem to ekonomiczne rozwiązanie, które znajduje swoje zastosowanie do zasilania urządzeń, takich jak odbiorniki RTV, elektronarzędzia, sprzęt komputerowy, ładowarki, drobny sprzęt AGD czy małe kompresory i pompy. 

- przetwornica napięcia z pełnym sinusem – ten rodzaj konwerterów pozwala na zmianę napięcia wyjściowego w sposób sinusoidalny oraz wytwarzanie prądu identycznego do tego wypływające z gniazda. Przekłada się to na zapewnienie ciągłości w dostawie energii elektrycznej oraz gwarantuje wysoki komfort i bezpieczeństwo tego rodzaju rozwiązań. Przetwornice z pełnym sinusem wykorzystywane są do zasilania różnorodnych urządzeń elektrycznych wymagających precyzyjnych wartości w zakresie napięcia , takich jak lodówki, mikrofalówki, silniki, pompy, wiatraki, zasilacze do różnego rodzaju sprzętu RTV czy drukarki i kasy fiskalne. 

Zastosowanie przetwornic napięcia – gdzie są wykorzystywane?

Przetwornice napięcia to urządzenia wykorzystywane na szeroką skalę. Stosuje się je w układach wymagających dużych różnic między występującymi napięciami, takich jak znaczne obniżenie lub podniesienia napięcia potrzebnego do zasilania urządzenia elektrycznego. Konwertery mocy znajdują swoje zastosowanie także w sytuacjach, kiedy wymagane jest uzyskanie określonej wartości napięcia do zasilania danego odbiornika oraz uzyskanie określonych zmian częstotliwości prądu przemiennego czy zmiany prądu stałego na przemienny i odwrotnie.

Urządzenia, takie jak przetwornice napięcie znajdują swoje zastosowanie w przeróżnych urządzeń elektrycznych, takich jak sprzęty gospodarstwa domowego, sprzęty komputerowe, odbiorniki RTV, elektronarzędzia czy inne elementy wymagające określonych parametrów prądowych.  

Dobór przetwornic napięcia – na co zwrócić uwagę? 

Dobór odpowiedniej urządzenia do przetwarzania napięcia to istotna kwestia warunkująca poprawne funkcjonowanie danego sprzętu oraz zabezpieczenie go przed skutkami niewłaściwej podaży mocy. Przy wyborze konwerterów mocy należy kierować się parametrami technicznymi tego rodzaju urządzeń, takimi jak moc ciągła urządzenia i moc chwilowa, czyli moc dostępna w czasie poniżej 1 sekundy. Wysokiej jakości przetwornice napięcia posiada firma Kalibrujemy.pl, której oferta gwarantuje dobry stosunek jakości do ceny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.