Zmiany w CIT i PIT w 2021 roku

Mateusz Nowak
21.01.2021

Rok 2021 niesie ze sobą wiele zmian w ustawach podatkowych - w tym także dotyczących podatków dochodowych od osób fizycznych i prawnych. Poniżej przedstawiamy poradnik dla księgowych, w którym zawarte są najważniejsze zmiany.

Spółki komandytowe podatnikami CIT

Dotychczas wspólnicy spółek komandytowych byli zobowiązani opłacać PIT, natomiast od 2021 roku spółki te stają się podatnikami CIT. Nie ma tutaj znacznie skala działalności, branża czy też struktura własnościowa. Spółka komandytowa może opłacać CIT od stycznia 2021 lub dopiero od maja, jednak w drugim przypadku konieczne jest zamknięcie ksiąg rachunkowych na dzień 30 kwietnia 2021. Wspólnikom spółki komandytowej będą jednak przysługiwały pewne ulgi w rozliczeniach PIT.

Estoński CIT

Z estońskiego CIT mogą korzystać spółki kapitałowe, które przeznaczają wypracowane zyski na dalsze inwestycje i rozwój, a nie na wypłaty dla właścicieli. W tym przypadku nie będzie trzeba opłacać miesięcznych ani kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy. Firmy nie będą musiały również składać rocznych deklaracji podatkowych, mających na celu rozliczenie zapłaconego i należnego podatku dochodowego. Niemniej jednak nie wszystkie spółki kapitałowe mogą skorzystać z estońskiego CIT. Warunkami są między innymi przychody z działalności czy liczba zatrudnionych w firmie pracowników.

Obowiązek informowania o strategii podatkowej

Sporządzanie raportu o stosowanej w danym roku strategii podatkowej będzie obowiązkowe dla podatkowych grup kapitałowych oraz firm, których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym zakończonym przed 30 września danego roku przekroczyła równowartość 50 mln euro. Na sporządzenie sprawozdania spółki mają 12 miesięcy od czasu zakończenia danego roku podatkowego. Jeżeli nie wywiążą się z tego obowiązku, może na nie zostać nałożona kara w wysokości nawet 250 000 zł.

Struktury hybrydowe i koszty podatkowe

W tej zmianie kluczowe są płatności na rzecz podmiotów powiązanych, które mogą zostać wyłączone z podatkowych kosztów uzyskania przychodów. Chodzi bowiem o takie transakcje, które podlegają podwójnemu odliczeniu (w Polsce i w innym państwie) bądź w których nie rozpoznaje się przychodu w innym państwie (podatnik zalicza wartość transakcji do kosztów podatkowych, natomiast w innym państwie nie zostaje rozpoznany z tego tytułu przychód). Podatnik będzie musiał udowodnić, że uwzględnione w podstawie opodatkowania koszty nie są w innym kraju inaczej kwalifikowane, co może wynikać z istnienia instrumentów bądź struktur hybrydowych.

Ulga abolicyjna

Od 2021 podatnicy uzyskujący dochody z pracy za granicą będą mogli odliczyć jedynie 1360 zł ulgi abolicyjnej. Ograniczenie to spowoduje, że podatnicy będą musieli zapłacić różnicę pomiędzy podatkiem w Polsce, a tym, który już zapłacili za granicą. Ograniczenie ulgi abolicyjnej nie będzie dotyczyło marynarzy.

Zmiany w ryczałcie

W 2021 limit przychodów uprawniający do rozliczania się za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zwiększy się do 2 milionów euro. Rozszerzony został także katalog podmiotów uprawnionych do stosowania ryczałtu (m.in. o prawników, księgowych, biegłych rewidentów czy doradców podatkowych). Przychody z najmu prowadzonego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej również będą mogły być opodatkowane ryczałtem.

Gdzie zdobywać wiedzę?

Zmiany w PIT i CIT są tak znaczące, że księgowi powinni wybrać dobre szkolenia podatkowe, dzięki którym usystematyzują, a także zdobędą nową wiedzę. Kursy podatkowe pozwolą lepiej przygotować się do prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatkowych w 2021 roku. Szkolenia dla księgowych powinny być prowadzone przez najlepszych prawników czy doradców podatkowych, którzy są na bieżąco ze wszelkimi zmianami przepisów oraz orzecznictwem czy też interpretacjami podatkowymi. Więcej można znaleźć na poradniku dla księgowych: https://rewolucjaumyslow.pl/poradnik/

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie