Przedsiębiorca, chcąc uchronić firmę przed poważnymi problemami finansowymi lub upadkiem, może zdecydować się na zwolnienie części załogi. Nie może jednak zrobić tego w sposób dowolny. Jeśli chce przeprowadzić zwolnienia grupowe, muszą być one zgodne z zasadami opisanymi w odpowiedniej ustawie. O czym należy pamiętać?
Nie każde rozwiązanie umowy z większą liczbą pracowników w tym samym czasie jest w rozumieniu ustawy zwolnieniem grupowym. Aby tak było, muszą zostać spełnione określone warunki. Przede wszystkim powód zakończenia stosunku pracy nie może wynikać z przyczyn dotyczących osób zatrudnionych. Może natomiast być spowodowany sytuacją kryzysową związaną z:
Istotna jest także liczebność osób, które mają zostać objęte zwolnieniami grupowymi. Aby można było o nich mówić, przedsiębiorca musi rozwiązać umowę z następującą liczbą zatrudnionych w ciągu 30 dni:
Warto pamiętać, że powyższe wartości dotyczą pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Nie wlicza się do nich osób pracujących tymczasowo lub na umowę zlecenia lub o dzieło.
Ustawa reguluje także, z kim nie można rozwiązać stosunku pracy w ramach zwolnień grupowych. Dotyczy to tak zwanych pracowników znajdujących się pod wzmożoną ochroną. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca nie może podjąć żadnych działań wobec takich osób.
Może wypowiedzieć im dotychczasowe warunki pracy i płacy, na przykład obniżyć wynagrodzenie, ale nie może ich zwolnić. Kogo dotyczą takie zasady?
Wśród uprzywilejowanych grup znajdują się:
Takie osoby podlegają zwolnieniom grupowym tylko wówczas, gdy firma jest likwidowana lub gdy ogłoszono stan jej upadłości.
Zwolnienia grupowe są też regulowane pod względem trybu ich przeprowadzania. Jednym z ważnych obowiązków zatrudniającego jest konsultacja ze związkami zawodowymi. Następnie musi on powiadomić lokalny urząd pracy o ustaleniach przyjętych podczas negocjacji z tym organem.
W piśmie skierowanym do urzędu pracy muszą znaleźć się następujące informacje:
Dopiero 30 dni po dostarczeniu takiego dokumentu pracodawca może rozwiązać stosunek pracy z zatrudnionymi w ramach zwolnień grupowych.
Artykuł partnera.