Zwrot podatku z Holandii – dokumenty, terminy, możliwe ulgi

Mateusz Nowak
23.02.2024

W Holandii, podobnie jak w wielu innych krajach, raz w roku należy wypełnić deklarację i rozliczyć się z podatku dochodowego. W tym państwie istnieją różnego rodzaju ulgi, które pozwalają na obniżenie należnej kwoty. Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia przychodów i uzyskania zwrotu podatku?

Terminy rozliczania podatków za pracę w Holandii

Osoby pracujące w Holandii muszą złożyć zeznanie do 1 lipca roku następującego po tym, który ma zostać objęty rozliczeniem. Co ciekawe, w Niderlandach można ubiegać się o zwrot podatku również do 5 lat wstecz.

Sam zwrot podatku z Holandii jest przyznawany w różnych terminach. Osoby składające wniosek do końca marca mogą liczyć na należne pieniądze maksymalnie do ostatniego dnia czerwca. Pracownicy, którzy zdecydują się na rozliczenie później, muszą poczekać nawet 6 miesięcy lub znacznie dłużej.

Dokumenty potrzebne do rozliczenia dochodów w Holandii

Aby uzyskać zwrot podatku z Holandii, trzeba przygotować odpowiednie dokumenty. To m.in.:

  • karta podatkowa – Jaaropgave,
  • kopia paszportu lub dowodu osobistego.

Holenderska karta podatkowa to odpowiednik polskiego PIT-11. Jest ona wydawana przez pracodawcę do końca marca. Jeśli w ciągu roku dana osoba pracowała w kilku firmach, z każdej z nich musi otrzymać Jaaropgave.

Na podstawie karty podatkowej przygotowuje się zeznanie podatkowe. Obejmuje ono informacje o łącznej sumie przychodów, pobranych zaliczkach na podatek dochodowy oraz przysługujących ulgach. Na jego podstawie można łatwo określić, czy dana osoba może liczyć na zwrot nadpłaconej kwoty, czy musi uiścić brakującą różnicę.

Co w sytuacji, gdy pracodawca nie prześle Ci dokumentów? Wówczas należy skontaktować się z firmą i poprosić o dostarczenie karty podatkowej. Jest to obowiązek każdego pracodawcy. Jego niedopełnienie można zgłosić odpowiednim urzędom.

Ulgi przysługujące osobom pracującym w Holandii

W Holandii istnieje kilka różnych ulg podatkowych. Najważniejsze z nich to:

  • rozłąkowe (Algemene Heffingskorting) – to opcja dostępna dla osób w związku małżeńskim lub nieformalnym związku, pod warunkiem tego samego miejsca zamieszkania,
  • ulga na dziecko (Inkomensafhankelijke Combinatiekorting) – aby ją uzyskać, rodzic i dziecko muszą być zameldowani pod tym samym adresem,
  • rozliczanie z partnerem (Verhooging van de heffingskorting) – ta opcja umożliwia wspólne rozlicznie się z osobą, z którą wspólnie prowadzisz gospodarstwo domowe.

Zwrot podatku z Holandii? Skorzystaj ze wsparcia specjalistów

Prawidłowe dopełnienie obowiązków związanych z rozliczeniem przychodów bywa skomplikowane. Wymaga przeliczenia uzyskanych dochodów i pobranych zaliczek, a także sprawdzenia, czy przysługują Ci wybrane korzyści. Z tego powodu dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy zawodowo zajmują się sporządzaniem dokumentacji podatkowej. Takie osoby maksymalnie wykorzystają wszystkie przysługujące ulgi, by wyliczyć dla Ciebie jak najwyższy możliwy zwrot podatku z Holandii. Warto sięgnąć po ich wsparcie.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie