Komety - budowa, geneza powstania, znane komety

Antoni Kwapisz
26.11.2015

Komety to ciała niebieskie poruszające się po wydłużonych elipsach w Układzie Słonecznym. Ich wygląd, najprościej ujmując, uzależniony jest od odległości od Słońca. Kiedy znajdują się daleko, komety są bryłami pyłowo-lodowymi, których rozmiary sięgają od kilku do kilkudziesięciu kilometrów. Jednak kiedy zbliżą się do Słońca na odległość paru AU, pojawia się: - gazowa głowa - pojawia się przez parowanie substancji lotnych; - warkocz komety - odchylony i porwany przez wiatr słoneczny obłok rozrzedzonego gazu.

Komety, będące blisko Słońca niesamowicie zwiększają swoje rozmiary. Średnica gazowej głowy wynosi kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, a warkocz rozciąga się na miliony kilometrów.

Dlaczego komety są widoczne na Ziemi? Będąc w centrum Układu Słonecznego, warkocz jest podświetlany przez Słońce. Pył w ogonie komet rozprasza światło słoneczne, a zjonizowany gaz rozgrzany do wysokiej temperatury świeci. Tylko kilka razy w ciągu roku pojawiają się komety, które mogą być oglądane gołym okiem, większość obserwowana jest przez teleskopy.

Jak powstają? Istnieje hipoteza, jakoby w sporej odległości od Słońca - jednak nadal w polu oddziaływania grawitacyjnego tej gwiazdy - istnieje obłok Oorta. Zawiera on prawdopodobnie tysiące miliardów lodowo-kamiennych obiektów podobnych do  jąder komet. Obłok dzieli się na zewnętrzny i wewnętrzny - wewnętrzny przechodzi w dysk nazywany pasem Kuipera.

Najsławniejszymi kometami są:

- kometa Halleya: jest kometą krótkookresową, co znaczy, że pojawia sie raz na kilkadziesiąt lat. Okres jej obiegu wynosi średnio 76 lat, jest jednak zakłócany przez planety Układu Słonecznego przez co wydłuża się. Najstarszy udokumentowany zapis o tej komecie pochodzi z Chin z 613 roku. Za każdym razem, kiedy kometa Halleya zbliża się do Słońca, traci 250 mln ton materii. Przewiduje się, iż będzie istaniała jeszcze jakieś 170 000 lat.

- kometa Hale'a-Boppa: została odkryta 23 lipca 1995 roku. Jest kometą długookresową tzn. obiega Słońce w czasie dłuższym niż 200lat. Jej okres wynosi ponad 2537 lat - ludzie, którzy ją widzieli, mogą uważać się za wielkich szczęściarzy. Ostatnim razem była doskonale widoczna 1 kwietnia 1997 jak najjaśniejsze ciało na niebie. Kometa ta wykształciła aż dwa warkocze:
- niebieski - gazowy, skierowany w przeciwną stronę niż Słońce;
- żółty - złożony jest z pyłów, ukazuje trajektorię komety.
Gdy pod koniec XX wieku kometa ukazała się na niebie, doszło do zbiorowego samobójstwa w sekcie Heaven Gate. Ludzie ci wierzyli, że po śmierci zostaną przeniesieni do statku kosmicznego, podobno lecącego za kometą...

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.