Microsoft WorldWide Telescope - wirtualny teleskop

Mariusz Siwko
03.09.2015

WorldWide Telescope standardowo oferuje widok nieba z dowolnego miejsca na Ziemi o dowolnej porze, ale ten program zdecydowanie wyróżnia się wśród reszty.

W bazie programu znajdziemy tysiące zdjęć. Przybliżając myszką dany obiekt, możemy zobaczyć czasem (np. w przypadku planet) przestrzenny obraz, w przeciwnym razie wysokiej jakości zdjęcie wykonane przez najbardziej znane teleskopy, m.in. Hubble’a. To jeszcze nie wszystko, co oferuje ten program. Dany obiekt możemy, o ile istnieją takie zdjęcia, zobaczyć w różnych zakresach promieniowania. Obrazy aktualnie oglądanych obiektów czy nieba pobierają się automatycznie z Internetu.


Kolejna zaleta to kolekcje, dzięki którym możemy obejrzeć obiekty z katalogu Messiera, planety czy nawet gwiazdy. Każdy obiekt jest szczegółowo opisany.

W programie znajdziemy jeszcze "wycieczki" po niebie (Guided Tours). WWT przełącza się w tryb automatyczny i sam prowadzi nas po niebie. Mało tego, jeśli znamy dobrze język angielski, możemy przy okazji posłuchać o interesujących nas tematach.

Zaletą, którą docenią zaawansowani użytkownicy jest obsługa interfejsu ASCOM, za pomocą którego można jednocześnie sterować teleskopem.

Zmiany powiększenia i przejścia są na tyle płynnie, że prawie niezauważalne dla domowego użytkownika. W większości przypadków nie będziemy mogli się cieszyć z takich funkcji, bo program jest bardzo „zasobożerny”. Bez szybkiego procesora i dobrej karty graficznej nie ma co pobierać tego programu.

Pobierz program (dostępny tylko dla Windows, sprawdź wymagania) http://cdn.worldwidetelescope.org/beta/wwtsetupaphelionsp1.msi

Jeśli nie zamierzamy instalować programu, nie mamy Windows’a lub chcemy przetestować jego możliwości możemy uruchomić wersję internetową (Web client). http://www.worldwidetelescope.org/webclient/

ale najpierw musimy zainstalować w systemie Microsoft Silverlight, który pobierzemy:
dla Windows: http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=149156
dla MAC: http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=107365

Wymagania programu wg producenta:


System: Microsoft® XP SP2 (minimum)
Procesor: Intel Core 2 Duo 2GHz lub lepszy
Pamięć RAM: 1 GB; 2 GB RAM zalecane
Karta graficzna: 3D 128 MB RAM; 256 MB VRAM zalecana
Miejsce na dysku twardym: 1 GB wolnego miejsca na dysku twardym; 10 GB zalecane
Minimalna rozdzielczość ekranu: XGA (1024 x 768)
Wymagane programy: Microsoft® DirectX® version 9.0c i .NET Framework 2.0
Wymagane połączenie z Internetem: Tak

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.