Zakładanie firmy we Francji – co trzeba wiedzieć

Piotr Kowalczyk
27.08.2018

Przyłączenie się Polski do Unii Europejskiej spowodowało otwarcie się rynków zagranicznych dla polskich przedsiębiorców. Jednym z głównych kierunków ekspansji rodzimych firm jest Francja. Nie brakuje również polskich emigrantów, którzy nie tyle rozszerzają swoją działalność poza grancie kraju, co raczej rozpoczynają ją od zera właśnie we Francji. Co należy wiedzieć przed założeniem firmy w tym kraju?

Podział firm francuskich

Przedsiębiorca planujący założenie biznesu we Francji musi określić, na czym będzie polegała jego działalność. Niezbędne jest jej zakwalifikowanie do jednej z poniższych grup:

  • handlowa – zalicza się tu przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą, ale też transportem oraz wszelką inną działalnością powiązaną z handlem.
  • rzemieślnicza – dotyczy produkcji, przetwórstwa, a także usług, w przypadku firm zatrudniających nie więcej niż 10 osób
  • przemysłowa – do tej grupy również zalicza się firmy produkcyjne, zajmujące się przetwórstwem i usługami, jednak tylko w przypadku zatrudniania więcej niż 10 pracowników.
  • wolne zawody – w ten sposób swoje klasyfikuje się firmy przedsiębiorców prowadzących działalność jednoosobową. Kategoria ta uwzględnia tylko działalność o charakterze intelektualnym.

 

Forma prowadzenia działalności

Przedsiębiorca zakładający firmę we Francji może prowadzić biznes jako osoba prywatna lub prawna. Możliwe formy działalności to:

  • samozatrudnienie – przyjmuje różne postaci w zależności od rodzaju wykonywanej działalności
  • spółka – m.in. spółka akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością itd.
  • jako firma zagraniczna działająca we Francji (oddział, filia lub przedstawicielstwo) – działalność jako zagraniczne przedstawicielstwo firmy wydaje się najbardziej atrakcyjna na początek, ze względu na możliwość zapoznania się z rynkiem, bez ponoszenia dużych kosztów.

 

Kto może założyć firmę we Francji?

Teoretycznie firmę we Francji może założyć każdy obywatel Unii Europejskiej. W rzeczywistości istnieją jednak pewne ograniczenia, gdyż w niektórych branżach działalność mogą prowadzić jedynie obywatele Francji. Są również takie dziedziny, w których nie dopuszcza się do biznesu nikogo spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Należy również pamiętać, iż w przypadku niektórych dziedzin przed podjęciem pracy należy okazać dokumenty świadczące o posiadaniu niezbędnego wykształcenia. Konieczne może być również udowodnienie niezbędnego doświadczenia w zawodzie.

 

Kompleksowa pomoc w zakładaniu firmy

Rozpoczęcia biznesu we Francji wymaga załatwienia wielu formalności. Brak wiedzy dotyczącej klasyfikacji danej działalności oraz sposobu jej opodatkowania może być dużą przeszkodą dla przedsiębiorcy. Podobny problem stanowi bariera językowa. Warto zatem skorzystać z usług firmy pośredniczącej takiej, jak np. groupESPRO.pl. Pośrednik ten zajmuje się kompleksową organizacją biznesu we Francji, służąc pomocą również po założeniu firmy.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie