Fantastyka - Informacje różne - marzec, kwiecień 2008

Remigisz Szulc
07.09.2015

HANNA MATUSZAK
W nocy z 11 na 12 marca zmarła za oceanem Hania Matuszak. Starsi pewnie Ją pamiętają, choćby z Nordconów w Sobieszewie (niesamowity „obiad z niespodzianką”). Przez wiele lat aktywnie działała w trój-miejskim fandomie, choć zawsze na drugim planie – w cieniu swojej, też już nieżyjącej, córki Beaty. Odważna i bezkompromisowa, a równocześ-nie pełna ciepła i serdeczności. Nie było dla Niej rzeczy niemożliwych, tryskała gejzerami pomysłów. Mało kto wie, że sporo atrakcji zrealizowanych na konwentach to Jej dzieło. Odeszła osoba wielkiego serca. Prowadziła dom otwarty dla wszystkich. Zawsze życzliwa i gotowa nieść pomoc potrzebującym, swego czasu zaangażowana też w działania demokratyczne i niepodległościowe. W jej progach gościli ludzie z pierw-szych stron gazet: aktorzy, politycy i wiele znanych postaci świata fantastyki. Po raz ostatni spotkaliśmy się w trakcie Euroconu w Gdyni (2000 r.) Planowała wtedy wyjazd do Stanów, by coś zmienić w swoim życiu. Ostatnio zaś przymierzała się do powrotu – do Polski, do przyjaciół. Niestety, zabrakło kilku miesięcy...

Gdański Klub Fantastyki z Przyjaciółmi z Fandomu


ARTHUR C. CLARKE
W wieku 90 lat, w swoim domu na Sri Lance, zmarł brytyjski autor książek naukowych i fantastycznonaukowych Arthur C. Clarke. Napisał m.in. powieści „Miasto i gwiazdy”, „Spotkanie z Ramą”. Zainspirowany jego opowiadaniem „Wachta” Stanley Kubrick nakręcił „Odyseję kosmiczną” (sama powieść i cały cykl powstały po filmie). W 1945 roku pisarz opublikował artykuł dotyczący możliwości umieszczenia na orbicie geostacjonarnej satelitów komunikacyjnych. Wówczas uznano tekst za wizję fantasty, jednak dziś orbita geostacjonarna bywa nazywana orbitą Clarke'a.


GARY GYGAX
W marcu br. zmarł Gary Gygax, uważany za ojca gier RPG. Był jednym z dwóch autorów oryginalnego Dungeons & Dragons, założycielem Tactical Studies Rules (TSR) i pierwszym organizatorem Gen Con – jednego z najlepiej znanych i największych konwentów graczy. Podczas swojego życia stworzył wiele gier (nie tylko fabularnych) i napisał dziesiątki dodatków. Miał 69 lat.


GUSTAW HOLOUBEK
Jedna z autentycznych legend polskiego teatru (piszący te słowa miał przyjemność widzieć Go na żywo w „Operetce” i w „Skizie


PO TRYLOGII HUSYCKIEJ – TRYLOGIA BAGIENNA
Chyba jako pierwsi dowiedzieliśmy się, o czym będzie kolejny powieściowy cykl powieściowy Andrzeja Sapkowskiego. Dla nikogo z fandomu nie jest chyba tajemnicą, iż Sapek jest autentycznym znawcą i entuzjastą kultury naszych południowych sąsiadów.
I akcja trzech jego najbliższych powieści toczyć się będzie prawie współcześnie w Czechosłowacji, zaś ich bohaterem będzie groteskowy Jożin z Bażin. Sam pisarz przyznał w rozmowie z nami, że zainspirował go, przypomniany i rozpowszechniony niedawno w internecie, piosenkarski skecz o tym straszydle – a znając poczucie humoru Mistrza spodziewać się można niezłego ubawu! Pełen wywiad „Informatora” z Andrzejem Sapkowskim zamieszczony zostanie w kwietniowym numerze, natychmiast po oficjalnej autoryzacji.
 red.


JAK WCZEŚNIEJ LEM…
Wydawnictwo Literackie planuje w tym roku wznowienie trzech książek z dorobku Jacka Dukaja. W marcu do księgarń trafił tom „W kraju niewiernych”, w maju ukaże się nowe wydanie „Innych pieśni”, a we wrześniu – „Czarnych oceanów”. Przygotowywane właśnie edycje utworzą jednolitą graficznie serię z wydanym w grudniu ub. roku „Lodem”. Krakowska oficyna wznowi również albumowe wydanie „Katedry”. Następną nowością naszego najlepszego żyjącego pisarza SF będzie obszerny zbiór opowiadań „Król Bólu”, którego premiera jest planowana na rok przyszły.
wg: www.gildia.pl


KOLEJNA POWIEŚĆ ZAJDLA ZNÓW NA PÓŁKACH
Do księgarń  trafiło właśnie wznowienie „Cylindra Van Troffa” Janusza A. Zjadla – prekursora polskiej fantastyki socjologicznej. Twórczość jego w pewnej warstwie stanowi dokument minionej totalitarnej epoki, lecz przekazuje również treści uniwersalne, jak problem adaptacji ludzkiej psychiki do zmian w otaczającym nas świecie i pytania o drogę rozwoju społeczeństw ludzkich.
 wg: www.gildia.pl


JESZCZE JEDNA PRZYMIARKA DO MISTRZA?
Dobiegają końca prace nad realizacją filmu „1”, w reżyserii Węgra Zoltána Verebesa – opartego na tekście Stanisława Lema „One Human Minute” (zamieszczonym w tomie „Biblioteka XXI wieku”). Premiera zaplanowana jest na maj.
jpp


POLSKIE ZWYCIĘSTWO W MIAMI
Film Andrzeja Jakimowskiego „Sztuczki” otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Miami.
 jpp


„DZIEŃ KOMIKSU” W GDAŃSKIEJ BIBLIOTECE
16 kwietnia, w suchanińskiej Pracowni Komiksu (będącej filią WiMBP), na chętnych czekają: warsztaty, kursy rysunku i pisania scenariuszy, spotkania (m.in. z Szarlotą Pawel, Januarym Misiakiem i Tomaszem Kołodziejczakiem) oraz wiele innych atrakcji. Nabyć też będzie można VI tomik „Wampiurs Wars” (za okazaniem tego numeru „Informatora GKF” – 20% rabatu!). 
red.


KOLEJNE WCIELENIE JOHNNY’EGO DEPPA?
Johnny Depp marzy o zagraniu jednego z największych artystów XX wieku – Salvadora Dali. Aktor chce zająć się też produkcją planowanego filmu. Byłby to zresztą trzeci film o wielkim surrealiście, jaki wkrótce zobaczyć możemy w kinach. Obecnie trwają bowiem realizacje dwóch obrazów (jednego z Alem Pacino, drugiego– z  Peterem O’Toole).
jpp                   

   
KOLEJNE POLSKIE GRY FANTASY?
Po ogromnym sukcesie gry „Wiedźmin” – rodzimi producenci gier komputerowych zainteresowali się wszelkimi polskimi fabułami typu fantasy. Trwają rozmowy z wieloma autorami w całym kraju; w tym z dwojgiem osób związanych z GKF-em: z Ewą Białołęcką (świat Kamyka) i z Janem Platą-Przechlewskim (świat wampiurów).
wg: www.gildia.pl


POCZĄTEK DRUGIEJ TRYLOGII?
Jak zapowiedzieli Lucas i Spielberg na kwietniowej konferencji prasowej: jeśli film „Indiana Jones i królestwo Kryształowej Czaszki” okaże się sukcesem – w przygotowaniu są już dwa kolejne scenariusze powojennych przygód dzielnego archeologa (o roboczych tytułach „Indiana Jones i ogród Edenu” oraz „Indiana Jones i piramida Kosmitów”).
 jpp


OFFOWY HORROR Z GDAŃSKA RODEM
Dokładnie w lany poniedziałek odbyła się w gdańskim kinie Neptun premiera niezależnego filmu fabularnego „Dla ciebie i ognia”, zrealizowanego w Trójmieście przez grupę Wytwórnia Filmów Kalina thriller.
jpp


PAPIER NA PAPIERZE!
Przypadkowo dowiedzieliśmy się, że w druku jest powieść z gatunku military sf „Ostatni z Ulissesa”, napisana przez naszego redakcyjnego kolegę Krzysztofa Papierkowskiego. Krzysztof (przyciśnięty do muru) zdradził nam, że jest to 1. tom cyklu i że kolejne trzy tomy są już praktycznie gotowe. Obok przestawiamy zatwierdzony projekt okładki autorstwa Sławka Wojtowicza. Więcej nie komentujemy, bo nas zatkało...
 red.


JAK BÓG DOPUŚCI TO I Z KIJA SPUŚCI
Mistrzem Ligi "BB League @ 3miasto" w sezonie 2007/2008 został Maciej Wiktor!
pak


HARRY POTTER I ŚWIĘTA WIELKANOCNE
W długi wielkanocny weekend TVN przypomniała trzy pierwsze części filmowych przygód Harry’ego Pottera.
jpp


WIEDŹMIN WŚRÓD ANGLOSASÓW
Po pierwszych tłumaczeniach na angielski wydanych na brytyjskim rynku księgarskim – saga Andrzeja Sapkowskiego trafi też wkrótce do Hollywood. Wytwórnia New Line Cinema jest poważnie zainteresowana przeniesieniem przygód Geralta na wielki ekran (może dzięki temu nasz filmowy koszmarek zostanie wymazany z pamięci!); w roli głównej wystąpi albo Viggo Mortensen, albo Christian Bale.
jpp


WYSTARCZY NA SIEDEM LAT TŁUSTYCH!
Na konto Giekaefu wpływają pierwsze jednoprocentowe wpłaty z rozliczenia podatków za ubiegły rok. Jednym z darczyńców okazał się niespodziewanie znany wybrzeżowy biznesmen, jeden z najbogatszych Polaków. Stan klubowych finansów, po "zastrzyku" na niespotykaną dotąd skalę, zmienił się diametralnie. Oprócz wznowienia pełnej działalności wydawniczej ("Czerwone Karły" &"Anatomia Fantastyki") oraz wprowadzenia wypłacania członkom Zarządu sowitych diet za posiedzenia (wreszcie frekwencja się poprawi!) – planujemy przyćmić tegorocznym Nordconem ubiegłoroczny Polcon (a głównymi gośćmi konwentu nie będą żadne mole książkowe, lecz prawdziwe medialne gwiazdy – z Dodą na czele!).
red. 


NIESYMETRYCZNE LUSTRO?
W Wielkim Wybuchu materii i antymaterii powinno powstać we wszechświecie tyle samo – i stan ten powinien utrzymywać się do dziś. A jednak naukowcom udało się jak dotąd odkryć jedynie śladowe ilości tej drugiej. Dlaczego? Dwa międzynarodowe zespoły naukowców (członkiem jednego z nich jest dr Tadeusz Lesiak z krakowskiego Instytutu Fizyki Jądrowej PAN) doszły, niezależnie od siebie, do podobnego wniosku: antymateria rządzi się jednak nieco innymi prawami niż materia, m.in. antycząstki są znacznie mniej trwałe. Jeśli wszystkie eksperymenty to potwierdzą – mamy solidny wstrząs w nauce (nie podważający jednak teorii Wielkiego Wybuchu, a jedynie ją uzupełniający).
 jpp


PÓŁ WIEKU KAJTKA I KOKA
Janusz Christa, legenda polskiego komiksu, obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia postaci Kajtka
i Koka. Z tej okazji wydawnictwo Egmont oraz Warszawskie Spotkania Komiksowe organizują wielką akcję pt. „Pozdrowienia dla Janusza Chrusty”.
jpp

       
Z TRZECH LITEREK NA DWIE
Dnia 1 kwietnia nasz Naczelny obronił wreszcie doktorat na UG – oczywiście z tematyki SF; fantastycznie gratulujemy!
red.           
    

EPIZODY VII, VIII, IX?
George Lucas, obserwując Harrisona Forda na planie „Królestwa Kryształowej Czaszki”, zastanawia się nad swym starym pomysłem dziewięcioczęściowych „Gwiezdnych wojen”. Jak twierdzi – najtrudniej będzie namówić do współpracy Carrie Fisher i Marka Hamilla.
jpp


FANDOMOWA SUPERFUZJA?
Kiedyś, za "komuny", był PSMF. Ale centralne stowarzyszenie fanów szybko się rozpadło i powstały całkowicie autonomiczne kluby. Jednak dzisiejsze czasy znów, z innych zupełnie przyczyn, są łaskawsze dla wielkich korporacji.  I uzyskaliśmy właśnie sensacyjny przeciek: odbyły się już pierwsze, poufne na razie, rozmowy nt. połączenia w jeden organizm ŚKF-u i GKF-u. Szczegóły techniczne tej koncepcji nie są nam na razie znane, ale wszystko jest ponoć na dobrej drodze. Gdyby tego dożyli Wojciech Korfanty i Antoni Abraham!
red.


PRACA NA ORBICIE WRE!
Astronauci z promu kosmicznego Endeavour mieli pełne ręce roboty zarówno przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jak też przy swoim wahadłowcu. Najbardziej spektakularne było zamontowanie Pana Dextera – kanadyjskiego robota, którego 10-metrowe ramiona będą odtąd wyręczać mieszkańców stacji przy pracach na zewnątrz. Ciekawostką pozostanie fakt, nieplanowanego wcześniej, użycia łomu podczas tej operacji (co starsi Czytelnicy pamiętają pewnie Armstronga walącego pięścią w księżycową kamerę)…
jpp
          
                       
NOWY KL LUB KS
Klub Draconis, skupiający graczy i działający przy WCK Wejherowo, zgłosił akces przystąpienia do GKF.
jpp


WAMPIURY MIĘDZY GRYFAMI
13 marca, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie, wręczona została nagroda Literacki Gryf 2007. Wśród siedemnastu nominacji dla najróżniejszych tematycznie i stylistycznie książek (proza, poezja, historia, kaszubszczyzna) związanych poprzez treść, autora lub wydawnictwo z powiatem wejherowskim – znalazł się również jeden komiks: IV wydanie "Wampiurs Wars"; statuetkę otrzymał popularny przewodnik turystyczny.
red.


„CK-K” #4 W MPiMK-P
Egzemplarz najnowszego wydania „Wampiurów” trafił do zbiorów i do katalogu wejherowskiego Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej – jako komiks rysowany na Kaszubach i wydawany przez stowarzyszenie działające na Pomorzu.
ed.
                                                                                      

MAŁPI TYDZIEŃ
W dniach 10-14 marca bieżącego roku stacja „Ale Kino!” zaprezentowała cykl filmów pełnometrażowych składających się na serię opowieści o Planecie Małp. Całość reklamowana jest jako cykl wszystkich filmów, co nieco mija się z prawdą, jako że prócz wyemitowanych powstały jeszcze filmy pełnometrażowe: Planeta Małp Tima Burtona (2001) i Pożegnanie z Planetą Małp (1984) oraz serial telewizyjny (1974). Tym niemniej i tak cieszy okazja do przypomnienia sobie klasyki.
AdaM      

       
KOMÓRKI PODZIELĄ LOS PAGERÓW?   
Zdaniem Thorstena Dirksa, szefa trzeciej w Niemczech sieci komórkowej E-Plus, za 5-6 lat tradycyjne telefony komórkowe odejdą do lamusa. Zostaną zastąpione przez przenośne urządzenia ze stałym dostępem do internetu. Rozmowy zaś będą prowadzone dzięki zainstalowanemu oprogramowaniu. Użytkownik, zamiast płacić za pobrane dane, będzie jedynie opłacał stały miesięczny abonament.
wg: www.gazeta.pl

MITYCZNI WŁADCY LĄDÓW I PRZESTWORZY
Nasza  klubowa plastyczka Izabela Kaszuba miała 12 marca wernisaż swoich prac w Filii nr 1 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.   
pak                                           

                                       
FANTASTYCZNO-KRYTYCZNE WYKOPKI ARCHEOLOGICZNE
W ramach obrad koła studentów-polonistów Uniwersytetu Łódzkiego podjęto inicjatywę przypomnienia w krytycznych edycjach zapomnianych utworów z kręgu polskiej fantastyki. Całość, pod ogólnym hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie...”, ma ukazać się jako cyklicznie publikowana seria. Na pierwszy ogień idzie Historia przyszłości Adama Mickiewicza i Goście z Marsa Wacława Satkego (Abdula).
AdaM       


PISARZ GRODEM UHONOROWANY
Władze Lęborka, powiatowego miasta leżącego między Gdynią a Słupskiem, podjęły uchwałę o przemianowaniu go na Lembork. Do tej inicjatywy nie przyłączyło się starostwo – więc nadal powiat będzie powiatem lęborskim.
jpp

NOWY WSPANIAŁY FILM?
Trwają przygotowania do ekranizacji klasycznej antyutopii Aldousa Huxleya. Rolę Dzikusa zagra na pewno Leonardo DiCaprio; być może za kamerą stanie Ridley Scott.
jpp





Informator Gdańskiego Klubu Fantastyki

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie