Fantastyka książki: Jakub Wędrowycz

Mateusz Nowak
06.09.2015

Jakub Wędrowycz (ur. 1904 r.[1]) – kłusownik, bimbrownik, egzorcysta amator i główny bohater serii ponad 60 opowiadań Andrzeja Pilipiuka. Po raz pierwszy pojawił się w opublikowanym w 1996 na łamach Feniksa opowiadaniu Hiena. W latach 2002 - 2006 nakładem lubelskiego wydawnictwa Fabryka Słów ukazało się pięć tomów przygód Jakuba:


    * Kroniki Jakuba Wędrowycza
    * Czarownik Iwanow
    * Weźmisz czarno kure...
    * Zagadka Kuby Rozpruwacza
    * Wieszać każdy może

Przez samego siebie nazywany jest najlepszym cywilnym egzorcystą w kraju. Rozkopywanie grobów, którego musi się dopuszczać z racji wykonywanego zawodu (walka z siłami nadprzyrodzonymi) doprowadziło do wyrobienia sobie wśród policji niesłusznej opinii hieny cmentarnej. Jakub nigdy nie splamił swego honoru grabieżą zmarłych. Świadczy także bardziej prozaiczne usługi, jak zdejmowanie uroków z inwentarza, czy wypędzanie złego ducha z niepokornych młodzieńców. Dorywczo zajmuje się kłusownictwem (nie ogranicza się jednak do dzikich zwierząt i z powodzeniem daje upust swoim myśliwskim fascynacjom polując na psy - bezpańskie i policyjne).

Wygląda niesympatycznie. Odebrał podstawowe wykształcenie – trzy klasy podstawówki jeszcze za cara; później nie miał czasu na uzupełnienie wykształcenia (ponieważ osobiście przyczynił się do spalenia swojej szkoły), przez co po dziś dzień utrzymuje, iż cierpi na analfabetyzm (choć umie pisać i czytać zarówno cyrylicą jak i po polsku). Mieszka w Starym Majdanie koło Wojsławic, w okolicach Chełma. Posiada oryginalnych przyjaciół, jak choćby Semen Korczaszko, ponad stuletni weteran wojny mandżurskiej, wciąż przywiązany do carskiej Rosji. Jakub ma syna Marka, wnuka Macieja i prawnuka Piotra (pojawia się w piątym zbiorze opowiadań Wieszać każdy może). W wolnych chwilach produkuje i spożywa alkohol (czyt. bimber). Ulubione piwo przy którym zwykle się relaksuje i może pić litrami to Perła Mocna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie