Fantastyka Niusy - czerwiec 2010

Mariusz Siwko
07.09.2015

HYBA NIE NADĄśYMY NA BIEśĄCO Z NIUSAMI!
Guillermo del Toro zrezygnował, z powodów czasowych, z reżyserowania Hobbita.
jpp


W CZERWCU RUSZYŁY ZDJĘCIA...
...do czwartej części (czy może raczej – nowej trylogii?) Piratów z Karaibów.
jpp


TRZECIA CZĘŚĆ OPOWIEŚCI Z NARNII
Podróż Wędrowca do świtu (reż. Michael Apted) trafi na ekrany polskich kin dokładnie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.
jpp


POWRÓT DIABŁA MORSKIEGO
Tę kultową radziecką produkcję z roku 1961 można było bezpłatnie obejrzeć 18 czerwca w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury przy ulicy Długiej w Gdańsku.
jpp


WYBITNY POETA ETNOGRAFEM-AMATOREM
Nakładem Wydawnictwa Iskry zostały wznowione Czary i czarty polskie oraz Wypisy czarnoksięskie i Czarna msza – w opracowaniu Juliana Tuwima.
jpp


DRUGIE URODZINY CENTRUM HEWELIANUM
Impreza odbyła się 19 czerwca na terenie gdańskich fortów. Z tej okazji wróciły wszystkie wystawy i warsztaty, które dotąd obywały się w tym miejscu. Ponadto przygotowano kilka wykładów popularnonaukowych oraz pokazy związane z historią fortów.
wg: www.hewelianum.pl

O KOMIKSIE W „TYGODNIKU POWSZECHNYM”
Comiesięczny dodatek „Magazyn Literacki – Książki w Tygodniku" w czerwcowym wydaniu jako temat przewodni obrał komiks (czyli tytułowe „Pisanie Obrazem”). Wśród autorów znalazł się m.in. Jerzy Szyłak; nb. wieloletni członek i nieustający sympatyk GKF-u.
jpp

ZOMBIE WALK
...czyli tegoroczny Marsz Zombie przeszedł ulicami stolicy w ostatnią sobotę czerwca.
jpp

SYRENY Z TYTANA?
Naukowcy odkryli dowody świadczące o tym, że na Tytanie mogą znajdować się mikroskopijne formy życia. Na powierzchni największego z księżyców Saturna
znaleźć by one mogły pożywienie oraz mogłyby być zdolne do oddychania w tamtejszej atmosferze. Wyników dostarczyła należąca do NASA sonda Cassini.
Związkiem organicznym, wokół którego miałoby się skupiać życie, jest ciekły metan. Dwie niezależne grupy badawcze opublikowały w oddzielnych periodykach naukowych wyniki swoich badań. Jeden z zespołów twierdzi, że przechodzący przez atmosferę wodór zanika w pobliżu jego powierzchni – co może świadczyć o tym, że jest wykorzystywany przez organizmy do oddychania. Druga z zaprezentowanych teorii pokazuje, że na powierzchni księżyca brakuje acetylenu – ponieważ może on być pochłaniany przez nieznane formy życia obecne na Tytanie. Obie grupy naukowców zastrzegają jednak, że może istnieć także wytłumaczenie zaobserwowanych zjawisk. Największy z księżyców Saturna do złudzenia przypomina Ziemię sprzed czterech miliardów lat. Stąd wniosek, że może on się stać kolebką nowego życia. Potrzebuje jednak do tego wzrostu panującej na Tytanie temperatury: wtedy cały proces wystartuje. Za cztery miliardy lat, gdy Słońce stanie się czerwonym olbrzymem, to właśnie Tytan może stać się idealnym miejscem dla życia – prognozuje profesor John Zarnecki z Open University.
wg: www.onet.pl

TOMASZ BAGIŃSKI ZNOWU W MIEŚCIE ANIOŁÓW
Filmy Kinematograf i Animowana historia Polski zakwalifikowane zostały do konkursu Computer Animation Festival będącego częścią 37. konferencji SIGGRAPH w Los Angeles (25-29 lipca). SIGGRAPH to największe wydarzenie branży grafiki komputerowej i technologii interaktywnych. Rokrocznie uczestniczy w nim około 25 tysięcy profesjonalistów: animatorów, reżyserów, programistów i grafików z całego świata. Program Computer Animation Festival zawiera przekrój produkcji wykorzystujących najbardziej zaawansowane techniki grafiki komputerowej w filmach animowanych oraz efektach specjalnych. Ponadto fragment Kinematografu wykorzystany został w trailerze promującym tegoroczny SIGGRAPH.
wg: www.gildia.pl

SZOWINISTYCZNA MĘSKA ALUZJA?
W przedostatni weekend czerwca odbywał się w stolicy II Kongres Kobiet; w ten sam weekend jedna ze stacji telewizyjnych przypomniała (i to chyba w wersji niedawno cyfrowo odnowionej!) Seksmisję Juliusza Machulskiego...
jpp


NIEZNISZCZALNY W STAROGARDZIE
W Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza Gdańskiego, przebywał Bruce Willis; z uwagi na czytających nas również nieletnich – nie rozwijamy jednak tego niusa...
jpp


700 LAT ŚWIETLNYCH OD NAS
Jak poinformowała Susana Iglesias Groth z Instituto Astrofisica de Canarias (IAC) – naukowcy pracujący pod jej kierunkiem zaobserwowali jedną z najbardziej złożonych
cząsteczek organicznych znalezionych do tej pory w materii międzygwiazdowej: antracen. Dwa lata temu w tym samym obłoku materii międzygwiazdowej zespół Groth znalazł naftalen. Następnym krokiem będą poszukiwania aminokwasów. Jak dotąd antraceny znajdowano jedynie w meteorytach, ale nigdy nie obserwowano ich w ośrodku międzygwiazdowym. Do obserwacji użyto czterometrowego Teleskopu Williama Herschela (pracującego na Wyspach Kanaryjskich) oraz dziewięciometrowego teleskopu HET (działającego w Teksasie). Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”.
jpp

ZLOT WAMPIROFANEK
24 czerwca, w warszawskim kinie Muranów, miał miejsce zlot wielbicielek (a może także wielbicieli) powieściowo-kinowej sagi Zmierzch – Księżyc w nowiu – Zaćmienie.
wg: www.emetro.pl

W ŚLADY LORDA DOOKU
Japońska agencja kosmiczna JAXA opublikowała niedawno zdjęcie żagla słonecznego rozwiniętego przez sondę Ikaros. To pierwszy praktyczny test takiego napędu, który w przyszłości miałby pchnąć japoński statek w kierunku np. Jowisza. Zdjęcie zostało wykonane przez maleńką kamerę wyrzuconą z sondy. Sonda znajduje się obecnie 7,7 mln kilometrów od Ziemi, zmierza w kierunku Wenus – a za trzy lata ma znaleźć się po drugiej stronie Słońca.
wg: www.jaxa.jp

SZKLANE DOMY NOWEJ GENERACJI?
Przyznawaną co dwa lata nagrodę Millenium Technology (zwaną „technologicznym Noblem”) otrzymał Michael Grätzel – za swoje ogniwo słoneczne. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom ogniwo to wykorzystuje do produkcji energii pełniejsze spektrum widma (także zieleń i błękit), zaś jego cienkie warstewki nie rozpraszają światła (można by więc konstruować szyby okienne generujące prąd elektryczny).
jpp

NOWY KWATRTALNIK EGMONTU NA POLSKIM RYNKU
„Komiksowe Hity” – to zbiór amerykańskich komiksów związanych z popularnymi filmami i grami komputerowymi. Pierwszy numer tytułu pojawił się w sprzedaży 24 czerwca. Magazyn skierowany jest przede wszystkim do chłopców powyżej 12 roku życia. W każdym numerze pisma znajdzie się komiks dotyczący innego filmu lub gry. Redaktor prowadzącą została Katarzyna Gwiazda.
wg: www.wirtualnemedia.pl


Informator GFK

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie