Fantastyka - Niusy - kwiecień 2008

Mateusz Nowak
07.09.2015

WYNALAZEK SZURIKA
W gdańskim Klubie Filmowym ruszył cykl prezentacji „Perełki kina radzieckiego”, przygotowany przez DKF „Żyrafa” i Klub Fanów Kina Rosyjskiego „Stalker”. 7 kwietnia zainaugurowała go zwariowana komedia Leonida Gajdara „Iwan Wasiliewicz zmienia zawód” (luźno zainspirowana jedną ze sztuk Bułhakowa). Za sprawą maszyny czasu zamieniają się miejscami: car Iwan Groźny – oraz tępy współczesny urzędniczyna. Film jest z roku 1973.
                                                jpp

 „GALERA” ZAWINĘŁA DO GDAŃSKA
    Superkomputer o tej nazwie, największy w naszej części Europy i jeden największych na świecie, został uruchomiony na Politechnice Gdańskiej. Posłuży naukowcom z różnych dziedzin
– i nie tylko tym z Pomorza.
                                                                jpp                                                   

ZMARŁ CHARLTON HESTON
    Miał 84 lata. Grał m.in. w filmach: „Ben Hur”, „Planeta małp”, „Chartum”, „Trzęsienie ziemi”, „Trzej…” i „Czterej muszkieterowie”, „Wyspa skarbów”.
                                        jpp                                               

UFILMOWIENIE TVN7
    Ten komercyjny kanał telewizyjny przechodzi metamorfozę: będzie specjalizował się w uporządkowanych tematycznie blokach filmowych (czwartkowe wieczory np. upłyną pod znakiem horrorów).
                                                    jpp

„STAR WARS“: KINOWY EPIZOD ANIMOWANY
    Film „Wojny Klonów“ wejdzie na ekrany 15 sierpnia 2008 r.
jpp   

                                                                               

PRACA CZEKA NA ORBICIE!
    Europejska Agencja Kosmiczna poszukuje kandydatów na astronautów. Największe szanse mają inżynierowie, lekarze i absolwenci studiów przyrodniczych; pożądany wiek to 27-37 lat; obowiązkowa znajomość angielskiego (dodatkowe punkty za rosyjski).
                                                    jpp



COME BACK STARYCH PRZYJACIÓŁ
    Po AlBercie i Conanie – do naszego miesięcznika napisali Andrzej Prószyński
i Artur Łukasiewicz. Serdecznie witamy na łamach! I ciągle zapraszamy nowych korespondentów…
                                                    red.
ZWYCIĘZCA DYKTUJE WARUNKI…
    Ostateczne odpadnięcie z konkurencji odtwarzaczy HD-DVD – prawie natychmiast spowodowało odczuwalny wzrost cen odtwarzaczy blue-ray.
     wg. www.gildia.pl

BAJ! BAJ! - BAJKONURZE…
Rosjanie zapowiedzieli rezygnację z, dzierżawionego obecnie od Kazachstanu, kosmodromu Bajkonur – i budowę, do roku 2020, kosmodromu Wostocznij w dorzeczu Amuru; ma to się też wiązać z odejściem od komercyjnego wysyłania w kosmos bogatych turystów i z ambitnym powrotem do wielkich kosmicznych projektów.   
                                                jpp

ELEKTRYCZNOŚĆ Z PŁYWÓW I NURTÓW
    Energia elektryczna uzyskiwana z pływów mórz, a nawet z prądu rzek – i to bez zagrożenia dla morskich stworzeń oraz bez budowania zapór ingerujących w oto-czenie? Może będzie już wkrótce możliwa dzięki podwodnym turbinom instalowanym przy morskich brzegach i w rzecznych korytach; konstrukcja ich „śmigieł” (obłe kształty, powolne obroty) nie będzie też groźna dla przepływających ryb i innych wodnych stworzeń. Na razie eksperymentalny prototyp – o nazwie Sabella D03 – zainstalowano w Bretanii, u ujścia rzeki Odet. Niestety, w okolicy Jastrzębiej Góry takiego zespołu elektrowni raczej się nie doczekamy: Bałtyk, jako morze wewnętrzne, przypływy i odpływy ma minimalne…
                                                    jpp

JACKSON OSTATECZNIE ODSTĄPIŁ REŻYSEROWANIE
Meksykanin Guillermo Del Toro („Hellboy”, „Blade II”, „Labirynt Fauna”) wyreżyseruje „Hobbita” oraz jego sequel (wypełniający czas akcji do początku „Władcy Pierścieni”). Najbliższe lata spędzi więc głównie w Nowej Zelandii, gdzie pracować będzie nad obydwoma filmami. Przy jego współudziale powstanie także scenariusz produkcji; wstępną koncepcję fabuły przygotowują już Peter Jackson, Fran Walsh i Philippa Boyens – którzy odpowiadali za filmową trylogię.
                                                      jpp
GKF # 229                                                                                                                                                  9

CRICHTON MIAŁ RACJĘ
    Pięć lat temu poszukiwacze prehistorycznych szczątków znaleźli w Montanie kość udową tyranozaura; była ona tak wielka, że musieli przełamać ją na pół, by zmieściła się do helikoptera.
I to dopiero dało początek prawdziwej sensacji: wewnątrz uda zachowały się fragmenty tkanki miękkiej i naczyń krwionośnych! Było to znalezisko wręcz nieprawdopodobne – za nieprzekraczalną granicę uważa się milion lat (potem następuje mineralizacja). Badania resztek wyizolowanego kolagenu ostatecznie potwierdziły modne ostatnio hipotezy: z żyjących dziś zwierząt to ptaki, a nie gady, są najbliższymi genetycznie krewniakami dinozaurów.
                                                    jpp
ODSZEDŁ „KRÓL CHAOSU”
    W wieku 90 lat zmarł na raka Edward N. Lorenz. Meteorolog, który w początkach lat 60. odkrył „efekt motyla” – tak istotny także w wielu innych dziedzinach nauki oraz w… fantastyce naukowej. Wielu badaczy zalicza teorię chaosu do trzeciej wielkiej naukowej rewolucji XX wieku (obok teorii względności i mechaniki kwantowej).
                                                    jpp

OSTATNI Z DZIEWIĘCIU
W wieku niespełna 96 lat zmarł Ollie Johnston, ostatni członek legendarnego zespołu animatorów Walta Disneya, nazywanego często przez Amerykanów Nine Old Men (nazwa ta nie miała nic wspólnego z wiekiem, odwoływała do popularnego powiedzenia Franklina D. Roosevelta). Pracował dla wytwórni Disneya przez 43 lata. Dzięki jego pracy na ekranie ożywały takie postaci, jak Myszka Miki oraz bohaterowie „Królewny Śnieżki”, „Pinokia”, „Piotrusia Pana”, „Fantazji”, „Bambiego”, „Kopciuszka”, „Księgi dżungli” –
i wielu innych. Jesień życia spędzał w domu opieki w Sequim; śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych.
                                                                                        jpp

TYLKO DLA TWOICH OCZU
W brytyjskim Imperial War Museum otwarta została wystawa upamiętniająca życie i twórczość Iana Fleminga – pisarza, który stworzył literacką postać Jamesa Bonda, agenta 007 brytyjskiego wywiadu. Ale w Muzeum Wojny zobaczyć można też wiele przedmiotów należących do filmowych wcieleń superszpiega. Hasło wystawy nawiązuje zresztą do tytułu jednej z powieści i filmu z Rogerem Moore’m. Zorganizowano ją z okazji, przypadającej w tym roku, setnej rocznicy urodzin Fleminga.
                           jpp                                           
                                                                                  

POTTEROWSKIE PREMIERY KINOWE
„Harry Potter i Książę Półkrwi” – listopad 2008 r.; „Harry Potter i Insygnia Śmierci” cz. I – jesień 2010 r.; Harry Potter i Insygnia Śmierci” cz. II – lato 2011 r.
jpp

DRUGA Z NARNIJSKICH KRONIK WKRÓTCE NA ERANACH
    Film Andrew Adamsona „Opowieści z Narnii - Książę Kaspian” wejdzie do polskich kin dwa tygodnie po światowej premierze (którą zaplanowano na 16 maja).
                                        jpp                                               

TO JUŻ NIE PRIMA APRILIS!
Reanimujemy „Anatomię Fantastyki” – pracą doktorską  piątkową) Jolanty Łaby „Idee religijne w literaturze fantasy”.
Więcej o AF #14 napiszemy w „Informatorze” majowym.
                                                pak

KOLEJNY TURNIEJ M:tG
19 kwietnia odbył sie w Maciusiu prerelease najnowszego dodatku do Magic: the Gathering - Shadowmoor. W turnieju wzięło udział zaledwie 30 graczy. Po 5 rundach niepokonanym zwycięzcą okazał się Stefan Zachara.
Shadowmoor to lustrzane odbicie sielankowego Lorwyn. Wśród nowych mechanik wprowadzono Wither (obrażenia zadawane za pomocą znaczników -1/-1), Persist (powrót umierającego stwora) i untap symbol.
Kolejny prerelease na przełomie czerwca i lipca.
Ceti





KWIETNIOWE KOMETY
Polscy miłośnicy astronomii aktywnie uczestniczą w projekcie poszukiwania komet na zdjęciach wykonanych przez obserwatorium kosmiczne SOHO. W kwietniu wypatrzyli trzy komety. W 27 kwietnia swoją pierwszą kometę SOHO znalazł Eryk Banach, uczeń gimnazjum w Krapkowicach koło Opola. Jako 14-latek jest prawdopodobnie najmłodszym uczestnikiem projektu, który wypatrzył kometę. Dwie komety znalazł Michał Kusiak, student astronomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoje komety odkrył 9 kwietnia i 23 kwietnia. Nie są to jednak jego pierwsze sukcesy w SOHO Comets - wcześniej dostrzegł komety w dniach 24 listopada i 10 grudnia ub. roku. Wszystkie komety dostrzeżone w kwietniu przez Polaków należą do grupy Kreutza. Ten rodzaj komet charakteryzuje się tym, że ma peryhelium (czyli najbliższy Słońcu punkt orbity) w bardzo niedalekiej odległości od naszej dziennej gwiazdy. Ogólnie projekt SOHO Comets zaobserwował do tej pory około 1400 komet. Osiemnaście z nich wypatrzyli Polacy.
wg: www.wp.pl

Informator Gdańskiego Klubu Fantastyki

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie