Fantastyka - Niusy - lipiec 2007

Mariusz Siwko
07.09.2015

POTTEROWY MIESIĄC
W lipcu br. mieliśmy dwie premiery „Harry’ego Pottera”: piątego filmu i siódmej (notabene ostatniej) powieści.
                              red.                                   


ŚWIATŁO Z „CIEMNYCH WIEKÓW” WSZECHŚWIATA
    Zespół naukowców z Pasadeny, pod kierunkiem prof. Richarda Ellisa, odkrył – rekordowo przesunięte ku podczerwieni – światło sześciu najstarszych ze znanych galaktyk. Ich wiek, właśnie na podstawie analizy częstotliwości widma, oceniono na 500 milionów lat po Wielkim Wybuchu (najstarsze ze znanych wcześniej galaktyk są o ponad 300 mln lat młodsze).
    To równie sensacyjne co cenne odkrycie możliwe było dzięki teleskopowi Keck II na Hawajach (jednemu z największych teleskopów na świecie) oraz… czystemu przypadkowi (słabiuteńkie światło odległych galaktyk zostało ponad dwudziestokrotnie wzmocnione dzięki grawitacyjnemu zakrzywieniu podczas przechodzenia przez masywną gromadę galaktyk znajdującą się na linii obserwacji).
    Kolejne informacje o początkach Wszechświata astronomowie uzyskają zapewne wtedy, gdy na orbitę powędruje następca teleskopu Hubble’a – teleskop Webba.
                                                    jpp

ORZEŁ WYLĄDOWAŁ – 38 LAT TEMU
21 lipca 1969 roku dwaj członkowie z trzy-sobowej załogi amerykańskiego statku kosmicz-ego „Apollo 11”, jako pierwsi ludzie w historii, stanęli na powierzchni Księżyca.
Przypominamy, iż Polska była jedynym państwem ówczesnego „bloku socjalistycznego”,  w którym telewidzowie mogli na żywo śledzić to epokowe wydarzenie.
jpp

                  W PIERWSZEJ DWUDZIESTCE
W najnowszym, majowym, podsumowaniu wyników popularności serwisów tematycznych odwiedzanych przez polskich internautów, które oparte jest na badaniach Megapanel PBI/Gemius, Gildia.pl zajęła 20 miejsce w kategorii "Informacje, publicystyka, media". Informacja ta jest dla naszej redakcji wielką nagrodą i motywacją do pracy - tym bardziej, że niemal wszystkie pozostałe miejsca we wspomnianym podsumowaniu zajmują serwisy największych komercyjnych mediów drukowanych, internetowych, telewizyjnych i radiowych. Na stronie: http://www.internetstandard.pl/news/118425.html można znaleźć dodatkowe informacje o rankingu.
CD Jack

GKF # 220                                                                                                                                                17

7 CUDÓW POMORZA
Redakcja wybrzeżowej gazety „Dziennik Bałtycki” pozazdrościła niedawnego światowego plebiscytu na siedem nowych „cudów świata” – i rozpisała własny, lokalny.
Bezdyskusyjnym zwycięzcą czytelni-czych SMS-ów został pokrzyżacki zamek w Malborku (notabene największa ceglana twierdza świata); na kolejnych miejscach, z bardzo już równomiernie rozłożonymi głosami, uplasowały się: Bazylika Mariacka w Gdańsku (nb. największy ceglany kościół świata), kalwaria w Wejherowie, wiślańskie mosty w Tczewie, gdański Żuraw, ruchome piaski pod Łebą oraz katedra w Pelplinie (i znajdujący się tam jedyny polski egzemplarz Biblii Gutenberga).
Łącznie z propozycjami spoza owej „siódemki” – byłoby co zwiedzać podczas kolejnych Arraconów!
jpp 

WIELKI DRACO PO RAZ TRZECI W GRODZIE WEJHERA
W dniach 7-8 lipca Wejherowski Klub Gier Bitewnych (działający przy WCK) zorganizował kolejny ogólnopolski turniej Warhammera. Przyjechało 82 graczy - m.in.  z Warszawy, Białegostoku, Lublina i Wrocławia. Stoczono w sumie pięć bitew. Rozgrywki odbyły się w dużej sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 3; ich zwycięzcami zostali: Piotr Holanowski (126), Krzysztof Adamczyk (115), Tomasz Koszowski (112). Migawki z impre-zy można zobaczyć na stronie internetowej lokalnej kablówki; adres poniżej.
www.portal.tkchopin.pl/index.php?go=ttm&ww=tvonline&data=2007-07-09&film=08.wmv
jppECHO TELEPORTU W MAŁYM TRÓJMIEŚCIE
W dziewiątym numerze bezpłatnego dwutygodnika "Express Powiatu Wejherowskiego" ukazał się felieton PiPiDżeja nawiązujący do prelekcji Jacka Komudy poświęconej tradycjom morskim I Rzeczypospolitej - a w szczególności do zapomnianej nieco bitwy pod Helem, gdzie dotkliwy cios szwedzkiej flocie zadał pomorski magnat Jan Wejher (bodajże stryj późniejszego założyciela kalwarii i miasta).
                                                                     red.

UHONOROWANIE "POETY KICZU"
Od 29 sierpnia do 8 września trwać będzie tegoroczny festiwal filmowy w Wenecji. W konkursie wystartuje 21 filmów. Nagrodę za całokształt twórczości, honorowego Złotego Lwa, otrzyma jeden z najoryginalniejszych twórców współczesnego kina rozrywkowego - Tim Burton.
jpp                                                                                      

KLUBOWY PRZEGLĄD
    W sopockim klubie Soho odbył się 16 lipca przegląd wybranych (USA i Azja) krótkometrażówek z pierwszej edycji Fantastik Film Festival.
                                    jpp


EL WAMPIUR PASA…
    Wyczerpuje się powoli nakład czwartego wydania komiksu „Wampiurs Wars”. Być może Zarząd GKF zdecyduje się na jego niewielki dodruk.
Ale wśród klientów naszego Działu Kolportażu nie znalazła się na pewno większość uczestników ostrej dyskusji z internetowego forum Alei Komiksu. Przypominamy link do niej, gdyż w niusach dwa numery temu ukazał się on, nie wiadomo dlaczego, z błędem: http://komiks.nast.pl/nowosci/4393//.
                                                red

ŚMIERĆ WYGRYWA KOLEJNĄ PARTIĘ SZACHÓW...
Rankiem 30 lipca, we własnym domu, zmarł jeden z największych reżyserów w historii kina - Ingmar Bergman.
                                                                          jpp
DZIEŃ PO BERGMANIE...
W wieku 94 lat zmarł włoski reżyser i scenarzysta Michelangelo Antonioni. Był jednymz najbardziej oryginalnych twórców filmowych XX w. W 1995 r. otrzymał Oscara za całokształt twórczości.       
                                    jpp

 

Informator Gdańskiego Klubu Fantastyki

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.