Firefly

WESTERN W KOSMOSIE czyli

Serial Firefly miał premierę w USA i Kanadzie we wrześniu 2002 roku, w Fox Channel. Do grudnia tegoż roku wyemitowano 8 z 14 wyprodukowanych odcinków. Serial został zdjęty z anteny, gdyż w rankingu oglądalności był na 98 miejscu (miał średnio tylko 4,7 mln widzów na odcinek).

To, co pogrążyło Firefly, to ponoć słaba oglądalność. Jednak po cichu mówiło się, że serial był za drogi (świetne efekty specjalne) i producenci nie widzieli szansy na duży zarobek. O skali ich głupoty niechaj świadczy fakt, nie pozwolono reżyserowi serialu Jossowi Whedonowi emitować odcinków w wybranej przez niego kolejności,
przez co doszło do tak kuriozalnej sytuacji, że pilot został wyemitowany jako ostatni odcinek.

Inne stacje, które zakupiły serial, wyemitowały 11 odcinków. Mimo krótkiego okresu „życia” Firefly osiągnął wysokie wyniki sprzedaży, gdy został wydany na DVD (wszystkie 14 odcinków). Miał również duże wsparcie fanów serialu, którzy organizowali różne kampanie, mające na celu jego przywrócenie. Fox Channel był jednak nieubłagany – potwierdzając swoją opinię jako „zarzynacza” seriali.

W roku 2003 Firefly zdobył nagrodę Emmy za wybitne efekty specjalne oraz w 2004 nagrodę Saturna, jako najlepszy serial wydany na DVD. Niesłabnące zainteresowanie oraz sukcesy w sprzedaży (na czysto ok. 40 mln $) spowodowały, że Whedon wraz z wytwórnią Universal Pictures wyprodukowali wysokobudżetową kinową kontynuację serialu – film Serenity, będący zakończeniem większości wątków. Historia powtórzyła się: zyski z kin nie pokryły kosztów produkcji, ale sprzedaż filmu na DVD okazała się sukcesem!

Czas teraz na krótki opis (moim zdaniem niezbędny, gdyż np. ja sam, na początku, błędnie sądziłem, iż statek kosmiczny „Serenity” dokonuje skoków międzygwiezdnych,
a były to loty międzyplanetarne). Ludzkość wymęczona wojnami, skażeniem gruntu i atmosfery, dokonała exodusu z Ziemi do innego układu gwiezdnego – z „kilkoma tuzinami planet i setkami księżyców”. Większość planet (i ich księżyców) leżała wewnątrz pasa ekosfery nowego Słońca i w czasie kilkudziesięciu lat została poddana terraformowaniu. Grupa tzw. Planet Wewnętrznych (mających orbity w środkowej części ekosfery), najbogatszych i najgęściej zaludnionych, utworzyła federację zwaną Sojuszem (mocno totalitarny reżim). Planety, które chciały utrzymać niezależność, były włączane do federacji siłą.

Planety i księżyce znajdujące się na peryferiach ekosfery tworzą obecnie typowe Pogranicze, tylko formalnie zależne od Sojuszu. Od kilkudziesięciu lat pojawiło się nowe zagrożenie: tzw. Łupieżcy (Reavers) – zmutowany odłam rasy ludzkiej. Są to krwiożerczy kanibale, atakujący wszystko i wszędzie na Pograniczu.

Akcja rozpoczyna się w 2517 roku. Głównymi bohaterami serialu jest załoga statku kosmicznego „Serenity” – niewielkiego starego transportowca klasy firefly. Działają na obrzeżach cywilizacji, unikając wojsk Sojuszu. Podstawowym źródłem zarobku jest przemyt międzyplanetarny i wszelkie zlecenia – od każdego, kto zapłaci (jak np. tradycyjny
napad na pociąg, na jednej z planet). Nie gardzą też rabowaniem wraków lub napadami na banki.

Serial cechuje świetny scenariusz i rewelacyjna obsada. Firefly zaczyna się nieźle, ale rozkręca się szybko – gdzieś od czwartego odcinka robi się naprawdę doskonały. Niektóre odcinki to istne majstersztyki! W serialu jest wszystko: akcja, humor, wątek miłosny (a nawet dwa). Mamy saloony, burdele, pościgi konne, pojedynki na szpady, wytworne bale i latające żyrandole. Mamy bitwy kosmiczne i skorumpowanego szeryfa, rządzącego całym miastem... tj. całym księżycem.

A przede wszystkim mamy załogę „Serenity” – ludzi z krwi i kości, aż do bólu wyrazistych w swym człowieczeństwie:

Nathan Fillion – „Mal" Malcom Reynolds – dobroduszny kapitan Serenity zgrywający twardziela. Brał udział w wojnie z Sojuszem o niezależność swej planety, skąd zna Zoe. Jest zakochany w podróżującej z nimi Towarzyszce, jednak swoje uczucia skrywa głęboko w sercu. Wciąż miota się miedzy dobrymi i złymi wyborami. Dba o swoją załogę, jak o rodzinę.

Gina Torres - Zoe Washburne – przyjaciółka kapitana Mala z czasów wojny, a zarazem pierwszy oficer statku. Kobieta twarda jak głaz, a jednak uczuciowa i ciepła. Zawsze rusza z kapitanem na akcje. Jest również żoną pilota „Serenity” Washa. Podobnie jak kapitan ma ciekawe pojęcie o moralności. Kradnie i zabija, kiedy trzeba – ale tylko tych złych. Czasami jest zdrowym rozsądkiem całej załogi.

Alan Tudyk – „Wash” Hoban Washburne – niezwykle utalentowany pilot statku „Serenity”. Jest luzakiem, chodzi w hawajskich koszulach i lubi bawić się plastikowymi dinozaurami. Jest mężem Zoe. Podczas akcji zazwyczaj zostaje na pokładzie Serenity, aby w razie potrzeby zabrać załogę od niebezpieczeństwa. Jest raczej spokojny, czasem nawet trochę tchórzliwy.

Adam Baldwin – Jayne Cobb – jednoosobowy oddział marines na pokładzie „Syrenity”. Nie jest miękką kluchą, jak reszta załogi. Jest twardy i zadziorny, wciąż stawia się kapitanowi. Liczą się dla niego tylko pieniądze i panienki. Jego ulubione zabawki to karabiny, spluwy i granaty. Nie grzeszy inteligencją. To chyba najbardziej komediowa postać serialu. Mimo trudnego charakteru, pod powłoką drania chowa ciepło – "trudno zauważalne, ale chowa".

Jewel Staite - Kaylee Frye – główny (i jedyny) mechanik „Syrenity”, genialna w tym, co robi – można powiedzieć, że porozumiewa się z maszynami za pomocą siódmego zmysłu. Kocha „Serenity” jak własne dziecko. Wprowadza na pokład rodzinną atmosferę, gdyż kojarzy się trochę z dzieckiem. Jest zakochana w doktorze Simonie.

Morena Baccarin – Inara Serra – Towarzyszka lub, jak potrafi mniej subtelnie powiedzieć kapitan "luksusowa prostytutka". Dzięki podróżowaniu na „Serenity” zdobywa wielu klientów w różnych zakątkach systemu. Jest spokojna i opanowana, ani razu w serialu nie podnosi głosu. Odwzajemnia uczucia kapitana, jednak jej status społeczny nie pozwala im na związek. Jako licencjowana Towarzyszka jest bardzo poważana w towarzystwie, o noc z nią ubiega się wielu mężczyzn, jednak to ona wybiera kochanków.

Sean Maher – Dr Simon Tam – jest wysokiej klasy lekarzem chirurgiem. Zanim „porwano” jego siostrę pracował w dużym szpitalu Sojuszu. Jest owładnięty misją ratowania swojej siostry. Prawy i moralny, brzydzi go fach załogi „Serenity”, ale dla ratowania siostry zrobi wszystko. Jest nieśmiały i spięty, coś czuje do Kaylee, ale nie potrafi jej tego okazać, każda próba kończy się farsą. Na „Serenity” pełni oczywiście rolę lekarza – łata załogę po misjach.

Summer Glau – River Tam – jest siostrą doktora Simona. Była wybitnie uzdolniona, więc poszła do dobrej rządowej szkoły, w której przeprowadzono na niej tajne eksperymenty. Eksperymenty te spowodowały chorobę psychiczną oraz rozwinęły jej nadzwyczajne zdolności parapsychiczne. Od tej pory rzeczywistość miesza jej się ze złudzeniami, ale za to czyta w myślach oraz przewiduje zdarzenia.

Ron Glass – „Shepherd” Derrial Book – tajemniczy pastor podróżujący z załogą „Serenity”. Nie przepada za przemocą i kradzieżami, jednak nie potępia kapitana Mala i jego załogi. Jego moralność jest zresztą dość wybiórcza: nie zabija, ale strzela w rzepki kolanowe. Zastanawiająca jest jego wiedza na temat pojazdów kosmicznych oraz broni. Posiada najwidoczniej ciekawą przeszłość, której nie zamierza nikomu zdradzać.

Gorąco polecam ten serial!

Krzysztof Papierkowski
Informator GKF 2010

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Poradniki
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.