Filmy, które miały być hitami, a okazały się finansowymi klapami

Mariusz Siwko
08.07.2020

Obecnie bardzo rzadko zdarza się, aby powstawały filmy nastawione wyłącznie na sukces artystyczny. Wytwórnie muszą zarabiać pieniądze, dlatego zdecydowanie więcej jest średniej, ale efektownej kinematografii, która ma po prostu przynosić krociowe zyski. Jednak i tutaj zdarzają się bolesne wpadki. W naszym artykule wymieniamy przykłady filmów, które zamiast hitami okazały się być całkowitymi finansowymi porażkami.

Lone Ranger

Miało być łatwo, lekko i zyskownie, a wyszło tragicznie. Po ogromnym sukcesie serii „Piraci z Karaibów” studio Walta Disney postanowiło pójść za ciosem i stworzyć film w całkiem podobnej poetyce, również z Johnym Deppem w roli głównej. Produkcja pochłonęła aż 250 milionów dolarów, natomiast z ledwością zarobiła 100 milionów.

Czerwona planeta

Dziś już raczej zapomniany film, który teoretycznie miał wszelkie argumenty, aby stać się kasowym hitem. W roli głównej obsadzono Vala Kilmera, a więc głośne nazwisko. Historia podboju kosmosu też wydawała się być chwytliwa. Nic z tego jednak nie wyszło. Z wydanych 80 milionów dolarów zwróciło się marne 33, a to i tak dobrze.

Żona astronauty

Johny Depp i Charlize Therone w rolach głównych, całkiem ciekawa historia, dobra kampania marketingowa. Co mogło pójść nie tak? Niestety wszystko. Film nie dość, że okazał się być gniotem, to jeszcze nie przyciągnął do kin tłumów widzów. Na tę wątpliwej klasy produkcję wydano około 75 milionów dolarów, natomiast wpływy z biletów wyniosły marne 19 milionów.

The Postman

Kevin Costner to już mocno wyblakła gwiazda Hollywood, o czym najlepiej świadczy fakt, że kolejne filmy z jego udziałem rozczarowują i nie zarabiają takich pieniędzy, na jakie liczyli twórcy. Dokładnie tak samo było z tym obrazem. Film kosztował 80 milionów dolarów, a zarobił ledwo 17.

Adventures of Pluto Nash

To chyba najbardziej jaskrawy przykład filmu, który w zasadzie nigdy nie powinien był powstać. Eddie Murphy ma niestety „szczęście” do grania w produkcjach, które obrażają inteligencję widzów, a przy tym przynoszą gigantyczne straty. W tym konkretnym przypadku budżet produkcji zamknął się w około 100 milionach dolarów. Wpływy z biletów? 7 milionów…

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.