Filmy, które są bardziej znane niż książkowe pierwowzory

Piotr Kowalczyk
07.05.2019

Nie jest żadną tajemnicą, że większość filmów, zwłaszcza tych bardzo dobrych, powstaje w oparciu o literaturę. Filmowe adaptacje książek nie zawsze kończą się sukcesem, ale bywają i odwrotne sytuacje. W tym artykule wymieniamy kilka filmów, które osiągnęły tak dużą rozpoznawalność,  że przyćmiły swoją sławą książkowe pierwowzory.

„Szklana pułapka”

To może być dla wielu niezłe zaskoczenie. Wielki przebój kina klasy B, polskim widzom nierozerwalnie kojarzący się ze świątecznymi ramówkami stacji telewizyjnych, powstał na podstawie powieści „Nothing Lasts Forever” Rodericka Thorpa. Jest jednak kilka dość istotnych szczegółów różniących oba te dzieła. Najważniejszy dotyczy zakończenia – w filmie dzielny John McClane (Bruce Willis) zabija wszystkich bandziorów i zostaje bohaterem z tylko nieco przybrudzonym podkoszulkiem. Główny bohater powieści najprawdopodobniej ginie (nie jest to wyjaśnione wprost).

„Pani Doubtfire”

Kultowa komedia na niezłym poziomie, z rewelacyjną rolą Robina Williamsa, to w rzeczywistości adaptacja powieści „Madame Doubtfire” Anny Fine. Książka była adresowana do młodzieży i pewnie nawet sama autorka nie mogła podejrzewać, że jej dzieło da początek wielkiemu filmowemu hitowi.

„Rambo: Pierwsza krew”

Kolejne zaskoczenie, ponieważ pewnie tylko garstka ludzi na świecie zdaje sobie sprawę, że scenariusz tego skądinąd dobrego filmu kina akcji powstał w oparciu o powieść „Pierwsza krew” Davida Morrella. Kinowa adaptacja dość znacząco różni się od książki, ponieważ John Rambo grany przez Sylvestra Stallone nie popełnia samobójstwa, a oddaje się w ręce policji, by wkrótce wrócić na wojnę.

„Człowiek z blizną”

Rewelacyjny film Briana De Palmy z Alem Pacino w roli głównej został nakręcony na podstawie powieści „Scarface” z1932 roku, autorstwa Armitage’a Traila. Istnieją dwie zasadnicze różnice między filmem a książką. W kinowej adaptacji akcja dzieje się w latach 80., a nie 30. Poza tym główny bohater nie jest włoskim emigrantem, ale Kubańczykiem.

„Ptaki”

Klasyczny film Alfreda Hitchcocka to kolejne dzieło tego wybitnego reżysera, którego scenariusz powstał w oparciu o powieść Daphne du Maurier. Tym razem Hitchcock adaptował nowelę o tym samym tytule. Warto jednak zauważyć, że sama fabuła filmu znacząco różni się od literackiego oryginału.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.