Filmy, które warto obejrzeć dla samej… muzyki

Remigisz Szulc
17.02.2020

Ścieżka muzyczna zawsze była bardzo istotnym elementem dzieła filmowego. Zdarzają się jednak takie produkcje, które przeciętny widz wręcz zapamiętuje przez pryzmat muzyki, a słysząc daną piosenkę w radiu, od razu przypisuje ją do konkretnego filmu. To zawsze zasługa kunsztu autora tak zwanego soundtracku. Kilka znakomitych przykładów opisujemy w naszym artykule.

„La La Land”

Jeden z najświeższych przykładów, bo jest to film z 2016 roku. Powiedzmy sobie szczerze: nie mamy tutaj do czynienia z jakimś wybitnym dziełem, a aż 6 Oscarów tylko potwierdza, że hollywoodzka kinematografia zapędziła się w kozi róg i cierpi na wyraźny kryzys twórczy. Ten film jest jednak świetny pod względem muzycznym, a słuchanie samego tylko soundtracku daje mnóstwo przyjemności.

„Gladiator”

Tego filmu oczywiście nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Muzyka słynnego Hansa Zimmera nawet po wielu latach od premiery jest bezbłędnie przypisywana do obrazu Ridley’a Scotta – wystarczy włączyć sobie na YouTube chociażby „Now we are free”. Wspaniała ścieżka, która tylko ugruntowała pozycję Zimmera w Hollywood.

„Władca Pierścieni”

Każda z trzech części tego monumentalnego dzieła może być wzorem tego, jak należy pisać muzykę do filmu. To również dzięki kunsztowi Howarda Shore filmy Petera Jacksona weszły do annałów światowej kinematografii i dziś są uznawane za wybitne (zwłaszcza ostatnia część). Nieprzypadkowo aż dwie części otrzymały Oscara właśnie za muzykę.

„Król lew”

Ten film ostatecznie pozwolił zerwać z powszechną wówczas opinią, że animacja to nie jest pełnowartościowe kino. „Król lew” nawet wiele lat po premierze (która miała miejsce w 1994 roku) wzrusza i bawi kolejne już pokolenie. Film jest wybitnym przedstawicielem swojego gatunku również za sprawą rewelacyjnej muzyki, którą skomponował – a jakże – sam Hans Zimmer. Dziś „Króla lwa” kojarzymy przede wszystkim z piosenką Eltona Johna „Can you feel the love tonight”, która swego czasu była numerem jeden wszystkich liczących się list przebojów na świecie.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.