Serial Gwiezdne wrota (ang. Stargate SG-1) pojawił się w telewizji Showtime po raz pierwszy 27 lipca 1997, a po piątym sezonie przeniósł się do kanału Sci-Fi. W stworzonym przez Jonathana Glassnera i Brada Wrighta serialu grali Richard Dean Anderson (jako Jack O'Neill), Michael Shanks (jako Daniel Jackson), Amanda Tapping (jako Samantha Carter), Christopher Judge (jako Teal'c) oraz Don S. Davis (jako gen. George Hammond).
Przez większą część fabuły obsada pozostawała niezmienna, jednak nastąpiło kilka zmian. Michael Shanks opuścił serial po sezonie 5., by zagrać w filmie Plaga. Został zastąpiony przez Corina Nemeca grającego rolę Jonasa Quinna. Shanks wrócił w sezonie 7., a Nemec odszedł z serialu. Pod koniec sezonu 7. odszedł Don S. Davis, a jego stanowisko jako dowódcy SGC przejął Anderson. Odtwórca roli O'Neilla ostatecznie pożegnał się z serialem w sezonie 9., a jego miejsce zajął Beau Bridges jako gen. Hank Landry. Ponadto do drużyny SG-1 dołączył Ben Browder jako podpułkownik Cameron Mitchell, a w sezonie 10., po debiucie w jednym odcinku sezonu 8. i 8 odcinkach w sezonie 9., dzięki pochlebnym opiniom widzów, dołączyła Claudia Black jako Vala Mal Duran.
MGM wyłożył średnio 1 400 000 dolarów na jeden odcinek serii, którą uważa za jedno ze swych najważniejszych przedsięwzięć. Serial zdobył kilka Nagród Saturna za Najlepszy Serial w Telewizji Komercyjnej, a jego bohaterowie podobne nagrody za grę aktorską. Ostatnio uznanie przyniosły mu efekty specjalne, które dzięki zwiększonemu budżetowi stały się lepsze i bardziej realistyczne.
Historia zaczyna się rok po zakończeniu fabuły filmu. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zostają zaalarmowane, że gatunek obcych, z którego wywodził się Ra, nie wyginął, gdy jeden z nich zaatakował przez wrota. Serial opisuje przygody oddziału SG-1, który jest jedną z wielu drużyn utworzonego Dowództwa Gwiezdnych wrót. Ma to być pierwsza linia obrony przed podobnym atakiem. Serial rozwija wątki występujące w filmie i tworzy zupełnie nowe, dzięki obszernej mitologii i mocnej obsadzie powtarzających się postaci.
Gwiezdne wrota okazały się bardzo popularnym programem telewizyjnym. Od sezonu 5. do 8. oczekiwano, że serial zostanie zakończony, ale dzięki wysokiej oglądalności i pochlebnym recenzjom wciąż kręcono nowe odcinki i nowe serie. Pozwoliło to na pobicie rekordu długości serialu science fiction wyprodukowanego w Stanach Zjednoczonych (zostawiając w tyle słynne "Z Archiwum X").
Księga Rekordów Guinnessa uznaje Stargate SG-1 za najdłuższy obecnie grany serial s.f. w 2006 roku. Program ustępuje jedynie brytyjskiemu Doktor Who, który jest najdłuższym w historii serialem s.f.
21 sierpnia 2006 roku telewizja Sci-Fi ogłosiła, że postanowiła zakończyć serię i nie produkować sezonu 11. ze względu na niską oglądalność. Ta wiadomość nie spodobała się fanom, którzy zaczęli nawet tworzyć strony internetowe, by wyrazić swe przywiązanie do serialu. Rzecznik serialu powiedział, że rozważano wszelkie możliwości, włącznie z cyfrowym nadawaniem. Producent wykonawczy Robert C. Cooper w jednym z wywiadów powiedział, że pracuje nad kontynuacją SG-1. Obecnie zapowiadany jest trzeci serial Stargate: Universe. Jego premiera ma jednak nastąpić dopiero po ukazaniu się dwóch filmów o SG-1.
W 2008 wypuszczono dwa filmy na DVD o SG-1. Stargate: The Ark of Truth opowiadający historię o Ori, natomiast Stargate: Continuum opowiada o podróży w czasie.