Najlepsze filmy z wojną wietnamską w tle

Mariusz Siwko
14.10.2019

Wojna w Wietnamie, która trwała aż do 1975 roku (Ameryka oficjalnie wycofała się z niej dwa lata wcześniej), to jedna z największych traum w historii narodu amerykańskiego. Nic dziwnego, że ten wątek przez lata, a nawet współcześnie, był mocno eksploatowany przez twórców kina – z lepszym i gorszym skutkiem. Powstało mnóstwo filmów z wojną wietnamską w tle, a kilka z nich zdecydowanie można zaliczyć do kategorii arcydzieł. Wymieniamy je w naszym artykule.

„Czas apokalipsy”

Nie można zacząć od żadnego innego filmu. „Czas apokalipsy” Francisa Ford Coppoli to genialny obraz, który – co ciekawe – mógł nigdy nie powstać. Reżyser narzekał na ciągłe problemy finansowe i przez lata nie był w stanie dokończyć tego ambitnego projektu. Na szczęście się udało. Powstał film, który znakomicie obrazuje wietnamską traumę, jest szalenie przejmujący, niepokojący, trudno zebrać myśli po jego obejrzeniu. Duży wpływ na sukces „Czasu apokalipsy” mieli oczywiście wybitni aktorzy, z Marlonem Brando na czele.

„Łowca jeleni”

Film mniej znany niż „Czas apokalipsy”, choć powstał wcześniej i wcale nie ustępuje „rywalowi” pod względem artystycznym. „Łowca jeleni” Michaela Cimino opowiada historię trzech przyjaciół, którzy trafiają na wietnamski front, gdzie zostają pojmani. Film jest arcydziełem kina, o czym najlepiej świadczy fakt, że kolejni reżyserzy przez wiele lat korzystali z użytych w nim schematów. Koniecznie trzeba obejrzeć.

„Good morning Vietnam”

Z tym filmem jest niewątpliwie pewien problem. Otóż w powszechnej świadomości uchodzi on za komedię, choć każdy, kto go obejrzał, doskonale wie, że mamy tutaj do czynienia z dramatem wojennym. Niejednoznaczność tego obrazu jest zasługą przede wszystkim Robbina Williamsa, który wcielił się w postać starszego szeregowego prowadzącego popularną, satyryczną audycję radiową w Wietnamie.

„Full metal jacket”

Film Stanleya Kubricka to nieco późniejsze, ale wcale nie mniej ważne spojrzenie na wojnę w Wietnamie. Obraz opowiada losy Jokera, korespondenta wojennego, który jest świadkiem niewyobrażalnych okrucieństw. „Full metal jacket” to dość specyficzne kino, bardzo charakterystyczne dla Kubricka, ale również wybitne. Warto wspomnieć, że film otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.