Oglądasz dużo seriali? Czas zrobić sobie przerwę!

Mateusz Nowak
19.01.2022

Setki tysięcy Polaków, a może nawet miliony wpadły w szał oglądania seriali. Najchętniej sięgamy po zagraniczne produkcje dostępne na platformach streamingowych, takich jak Netflix. Jeśli i Ty nie wyobrażasz już sobie wieczoru bez obejrzenia odcinka jakiegoś serialu, to najwyraźniej czas zrobić sobie od tego przerwę. Dlaczego warto? Poznaj najważniejsze argumenty.

Unikniesz rutyny

Na pewno zauważyłeś, że oglądanie seriali stało się dla Ciebie nawykiem, codziennym rytuałem. W efekcie sięgasz po często zupełnie przypadkowe produkcje, którym daleko jest do poziomu tych seriali, które kiedyś Cię zachwyciły. Oglądasz dla samego oglądania, aby zawiesić na czymś oko i zrelaksować się po ciężkim dniu. To prowadzi do rutyny, przez co nowe seriale przestają Ci już dostarczać tak silnych emocji, jak dawniej. Kilkutygodniowy detoks jest bardzo wskazany!

Lepiej wybierzesz kolejny serial

Znasz to? Siadasz wieczorem przed telewizorem, odpalasz Netflixa i poświęcasz wiele czasu na wybranie jakiegoś nowego serialu. Jest to właśnie efekt przesytu. Nic na dłuższą metę Cię nie interesuje, żadna fabuła nie może Cię zaskoczyć. Aby sobie z tym poradzić powinieneś na dłuższy czas całkowicie zrezygnować z oglądania seriali. Po kilku tygodniach sam zobaczysz, że z dużo większą ochotą uruchamiasz Netflixa i pewnie o wiele szybciej znajdziesz dla siebie coś ciekawego.

Nadrobisz zaległości czytelnicze

Seriale to największy wróg czytelnictwa. Wiele osób w przeszłości czytających codziennie dziś zastępuje sobie lekturę właśnie oglądaniem seriali. Nie jest to dobry kierunek, ponieważ książki mimo wszystko są bardziej angażujące, dostarczają zupełnie innych wrażeń, a przy tym rozwijają intelektualnie, stanowiąc jakieś wyzwanie dla mózgu. W czasie przerwy od seriali koniecznie sięgnij więc po niedokończone książki i sam się przekonasz, jak szybko nadrabiasz zaległości czytelnicze.

Odzyskasz mnóstwo czasu

Seriale kradną czas, nawet jeśli nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Masz wrażenie, że każdy dzień wygląda tak samo, a wieczory przelatują Ci przez palce? Może to być właśnie wina uzależnienia się od seriali. Spróbuj przez jakiś czas z nich zrezygnować i przekonaj się, że nagle w cudowny sposób masz czas na rozmowy z bliskimi, na hobby czy np. uprawianie sportu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.