Polscy muzycy mało znani w ojczyźnie, którzy robią kariery za granicą

Piotr Kowalczyk
19.11.2020

Życie muzyka bywa naprawdę przewrotne. Doskonale wiedzą o tym artyści pochodzący z naszego kraju, którzy kariery zrobili dopiero na obczyźnie. W Polsce nie są szerzej znani, można wręcz napisać, że mało kto o nich słyszał. Za granicą natomiast wiedzie im się znacznie lepiej. Kilka ciekawych przypadków wymieniamy w naszym artykule.

Pati Yang

Młoda wokalistka (właściwie Patrycja Hilton), swój pierwszy album nagrała w wieku 18 lat. Ciekawostką jest fakt, że wiele lat spędziła w trasach koncertowych z zespołem Lady Pank – jej mama była w związku z Janem Borysewiczem. Pati tworzy głównie na Wyspach Brytyjskich, gdzie jest cenioną wykonawczynią muzyki filmowej.

Iza Lach

W Polsce praktycznie nieznana, choć przecież nagrała nad Wisłą dwa dobrze przyjęte albumy, a swego czasu wygrała nawet bardzo popularny program telewizyjny „Od przedszkola do Opola”. Lach dobrze radzi sobie natomiast na amerykańskim rynku muzycznym, co jest pokłosiem jej sukcesu w konkursie ogłoszonym przez znanego rapera i producenta Snoop Dogga. Iza przygotowała zwycięski remiks jednego z jego utworów. Snoop szybko ściągnął ją do Ameryki, gdzie dziś Lach kontynuuje karierę.

Abel Korzeniowski

W Polsce to nazwisko mogą kojarzyć wyłącznie kinomani, natomiast w Stanach Zjednoczonych Abel jest bardzo solidną marką w kategorii muzyki filmowej. Skomponował ścieżki do wielu głośnych filmów, jak chociażby „Zwierzęta nocy”. Z polskich obrazów, do których napisał muzykę, warto wymienić „Ziarno prawdy”. Korzeniowski robi szybką karierę w Hollywood i kto wie, może niedługo jego nazwisko będzie znaczyć tyle samo (lub więcej), co Jana A.P. Kaczmarka?

Behemoth

Fani muzyki metalowej pewnie obrażą się na stwierdzenie, że ta grupa jest mało znana nad Wisłą, ale pamiętajmy, że popularność kreuje przede wszystkim mainstream. Na tym gruncie Behemoth nigdy nie osiągnął w Polsce statusu megagwiazdy. Zupełnie inaczej wygląda to za granicą, w tym w Stanach Zjednoczonych czy w Skandynawii, gdzie polska grupa z Nergalem na czele jest zaliczana do grona absolutnie najlepszych zespołów black metalowych, sprzedając mnóstwo płyt i regularnie goszcząc w różnego rodzaju rankingach „best off”.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.