Rekordziści nagrody Grammy. Kto zgarnął najwięcej „muzycznych Oscarów” w historii?

Mariusz Siwko
02.03.2020

Nagroda Grammy to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla artysty w branży muzycznej. Nawet jeśli muzycy oficjalnie informują, że nie zależy im na statuetce, bo tworzą muzykę dla siebie i dla fanów, to i tak Grammy jest obiektem pożądania praktycznie wszystkich twórców. Już sam fakt otrzymania nagrody wprowadza artystę do pierwszej ligi, również pod względem finansowym (sprzedaż płyt natychmiast idzie w górę). Nagrody Grammy są przyznawane od 1959 roku. Niektórzy muzycy są absolutnymi rekordzistami pod względem liczby otrzymanych statuetek. O najciekawszych i najważniejszych rekordach przeczytasz w naszym artykule.

Kto dostał najwięcej nagród Grammy w historii plebiscytu?

Do dziś zdecydowanym liderem tego rankingu jest sir George Solti, czyli dyrygent związany z Chicago Symphony Orchestra. To nazwisko jest raczej anonimowe dla przeciętnego słuchacza, ale warto wiedzieć, że Solti zdobył aż 31 statuetek. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmują Quincy Jones oraz Alison Krauss – po 27 nagród. Z artystów lepiej kojarzonych przez polskich słuchaczy można wymienić U2, Stevie Wondera oraz Beyonce Knowles – wszyscy zdobyli po 22 statuetki Grammy.

Który zespół zdobył najwięcej nagród Grammy?

Jeszcze długo liderem tego rankingu pozostanie zespół U2, który ma na koncie aż 22 statuetki. Drugie miejsce – ze znaczną stratą – zajmują Dixie Chicks oraz Alison Krauss and Union Station – po 13 nagród Grammy. Na trzeciej pozycji usadowił się zespół Foo Fighters z 11 statuetkami. Co ciekawe, najważniejszy zespół w historii muzyki, czyli The Beatles, zgarnął „tylko” 7 nagród Grammy.

Która płyta została nagrodzona największą liczbą nagród Grammy?

Nie powinno być dla Ciebie żadnym zaskoczeniem, że liderem tego rankingu jest album grupy U2 „How to Dismantle an Atomic Bomb”, który w ciągu jednej gali zgarnął aż 9 statuetek Grammy. Tutaj jednak zespół musiał się podzielić pierwszym stopniem podium z Carlosem Santaną, którego album „Supernatural” również otrzymał 9 nagród.

Kto dostał najwięcej nominacji w historii Grammy?

Pod tym względem Georg Solti musiał ustąpić miejsca legendarnemu producentowi, współpracującemu m.in. z  Michaelem Jacksonem. Quincy Jones ma na swoim koncie aż 79 nominacji do nagrody Grammy. Drugi jest Solti z 74 nominacjami. Dalej mamy przepaść – trzeci John Williams otrzymał „tylko” 59 nominacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.