Seriale z wieloma sezonami – dlaczego nie zawsze warto po nie sięgać?

Piotr Kowalczyk
13.09.2021

Wielosezonowe seriale cieszą się bardzo dużą popularnością wśród abonentów różnych platform streamingowych. Wiele osób wychodzi z założenia, że bardzo długa historia musi być pasjonująca, a ponadto fajnie jest zapoznać się z bohaterami, z którymi możemy mieć kontakt przez wiele tygodni czy nawet miesięcy. Jest w tym jednak pewne ryzyko – seriale z wieloma sezonami nie zawsze są dobrym wyborem i nie należy z góry zakładać, że skoro powstało tak dużo odcinków, to produkcja musi być genialna. Sprawdź, jakie są najczęstsze problemy z bardzo długimi serialami telewizyjnymi.

W pewnym momencie zaczyna wiać nudą

Nie ma serialu, który przez kilka sezonów trzymałby równy poziom. Nawet takie perełki, jak genialne „Breaking Bad” czy „House of Cards” miały słabsze momenty, a ten drugi wręcz w ostatnim sezonie pogrzebał całą legendę. Znacznie więcej jest natomiast seriali, które od 3-4 sezonu zaczynają być tak nudne, że nie da się ich oglądać bez ziewania i uczucia zniecierpliwienia.

Zaczynasz uzależniać się od jednego serialu

Nie ma nic złego w codziennym oglądaniu jednego odcinka ulubionego serialu. Gorzej, gdy z powodu przyzwyczajenia męczysz się z daną produkcją, oglądasz ją, żeby poznać zakończenie, natomiast nie odczuwasz już tej samej przyjemności, co wcześniej. Takie uzależnienie się od coraz słabszego serialu może spowodować, że zrazisz się do innych produkcji.

Tracisz okazję, by zapoznać się z lepszymi serialami

Dalsze oglądanie coraz słabszego serialu tylko z tego powodu, że już do niego przywykliśmy i chcemy go w końcu „zmęczyć” jest kompletnie bez sensu. W tym samym czasie możesz przecież sięgnąć po coś znacznie lepszego, świeżego, zaskakującego pod względem fabuły czy gry aktorskiej. Jest tak dużo seriali, że naprawdę nie ma potrzeby nadmiernego przywiązywania się do jednej produkcji, nawet takiej, która na początku „wyrwała z kapci”.

Irytujące, niepotrzebne wątki

Doświadczenie pokazuje, że seriale mające po 7-8 i więcej sezonów najczęściej są sztucznie podtrzymywane przy życiu. Oznacza to, że ich twórcy cały czas wymyślają nowe wątki, które jednak kompletnie nie przystają do warstwy fabularnej i pogarszają jakość produkcji. Irytują, męczą, wyraźnie są obliczone tylko na wydłużenie serialu. Szkoda na to czasu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie