Dlaczego Cyberpunk 2077 tak szybko traci graczy?

Maciej Piwowski
26.04.2021

Najnowszy hit ze stajni CD Projekt RED okazał się niestety porażką, a przynajmniej na tle wygórowanych oczekiwań rynku. Cyberpunk 2077 jest jedną z nielicznych gier AAA, które w ciągu kilku miesięcy od premiery straciły aż około 90% graczy. Oznacza to, że 9 na 10 osób, które kupiły tę grę, szybko zrezygnowało z dalszej zabawy. Dlaczego tak się stało? Kilka najważniejszych przyczyn omawiamy w naszym poradniku.

Błędy, błędy i jeszcze raz błędy

Liczba i zakres błędów, jakie znajdują się w tej grze, z pewnością przejdą do legendy. Cyberpunk 2077 został wydany o minimum pół roku zbyt szybko. Wiadomo jednak, jak to jest – inwestorzy naciskają, kampania marketingowa ruszyła, gracze nie mogą się już doczekać itd. W tym przypadku pośpiech kompletnie się nie opłacił, ponieważ gra jest zwyczajnie popsuta. Wydanie jej w takim stanie poważnie nadszarpnęło wizerunkiem polskiego studia, który trudno będzie odbudować.

Fatalna optymalizacja na konsolach

Nie dziwimy, że wśród graczy szybko rozstających się z Cyberpunkiem 2077 prym wiodą konsolowcy. To oni dostali prawdziwy bubel, ponieważ na pececie gra wygląda jeszcze całkiem nieźle. Jeśli jednak kupiłeś ten tytuł np. na Xboxa One, to szczerze współczujemy. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda na PS4 – na tej konsoli Cyberpunk 2077 jest praktycznie niegrywalny.

Zbyt krótka kampania

To spory zawód, ponieważ gra powstała bez mała 7-8 lat, dlatego mogliśmy oczekiwać „nieco” dłuższej rozgrywki. Tymczasem przejście Cyberpunka 2077 bez wykonywania misji pobocznych zajmuje jakieś 30 godzin, a z misjami w porywach 60 godzin. To nic w porównaniu z takim Wiedźminem 3, w którego śmiało można grać i 100 godzin nie czując przy tym znużenia, a wręcz wciąż chcąc więcej. Wielka szkoda.

Brak trybu wieloosobowego

Co prawda CD Projekt RED informował, że na premierę gra nie będzie mieć trybu wieloosobowego, ale to także przyczyna, dla której gracze tak szybko zapominają o Cyberpunku 2077. W końcu nic tak nie trzyma przy danym tytule, jak świetny multiplayer. Tego trybu możemy się spodziewać najwcześniej w 2022 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.