Jaką grę kupić na prezent? Kieruj się tymi wskazówkami

Mateusz Nowak
27.12.2021

Jeśli kompletnie nie znasz się na grach komputerowych, a wiesz, że bliska Ci osoba jest zapalonym graczem, to nowy tytuł z pewnością będzie dla niej idealnym prezentem. Warunek jest jeden: musisz dobrze trafić w gust gracza. Jaką grę kupić na prezent? Mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci podjąć dobrą decyzję.

Sprawdź, na czym gra bliska osoba

Chodzi nam o sprzęt, co ma duże znaczenie przy wyborze gry. Nie chcesz chyba zaliczyć wpadki, gdy podarujesz komuś bliskiemu np. grę na Xboxa, a ona ma tylko PlayStation. Dlatego zacznij od upewnienia się, czy adresat prezentu gra na konsoli (której?) czy może na komputerze.

Rada

Jeśli jest to komputer, to wypadałoby też znać jego wydajność, aby nie kupić bliskiej osoby gry, której i tak nie uruchomi (lub granie w nią będzie bardzo niekomfortowe).

Dyskretnie wypytaj o preferencje

Nie musisz wcale pytać o to adresata prezentu, ale na przykład jego znajomych czy rodzinę. To ważne, aby wiedzieć, jakie gry preferuje obdarowana osoba. Jeśli np. uwielbia strzelanki, to podarowując jej grę typu RPG czy sportową raczej nie trafisz i taki prezent nie wywoła szerokiego uśmiechu na twarzy.

Preferencje gracza możesz również poznać zaglądając do jego kolekcji – zarówno pudełkowej, jak i na dysku konsoli/komputera.

Sprawdź oceny danej gry w Internecie

Gdy wiesz już, z jakiego gatunku powinna pochodzić gra na prezent, to pozostało jeszcze wybrać konkretny tytuł. Tutaj bardzo pomocne będą wszelkie internetowe rankingi oraz recenzje. Jeśli dana gra została bardzo wysoko oceniona przez liczne grono graczy, to ryzyko, że nie spodoba się adresatowi prezentu będzie naprawdę niskie. Oczywiście nie zapomnij upewnić się, że bliska Ci osoba nie ma już tej gry w swojej kolekcji.

Nie kupuj gry premierowej

Stara zasada brzmi: nigdy nie kupuje się gry na premierę. Dlaczego? Ponieważ obecnie standardem jest, że na rynek wchodzą gry niedopracowane, które wymagają jeszcze kilku tzw. patchy (czyli zestawów poprawek). Lepiej więc jest kupić tytuł, który zadebiutował nawet rok temu, ale jest w pełni grywalny i dobrze oceniany przez graczy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.