Jakie przełączniki klawiatury mechanicznej wybrać do grania? Poradnik

Jerzy Biernacki
12.12.2016

Każdy gracz wie lub powinien wiedzieć, że dobra klawiatura to podstawa. Graczom szczególnie polecane są klawiatury mechaniczne, wyposażone w przełączniki o odpowiedniej sile nacisku i przede wszystkim bardzo wytrzymałe (najlepsze modele oferują nawet do 50 milionów kliknięć). Wybór klawiatury warto więc uzależnić od przełączników, w jakie została wyposażona. Na które się zdecydować? Poznaj nasze podpowiedzi.

Czy marka przełączników ma znaczenie?

Jak najbardziej tak. Przełączniki muszą oferować nie tylko dobre wrażenia podczas grania, ale także być bezawaryjne. Zdecydowanie najpopularniejszym w świecie gamingu rozwiązaniem są przełączniki niemieckiej marki Cherry. Słyną one z solidności, świetnej pracy i długowieczności.

Alternatyw jednak nie brakuje. Z szeregu już dawno wybiła się firma Razer, produkująca wiodące akcesoria dla graczy. Ona postawiła na własną konstrukcję przełączników i nie korzysta z rozwiązań firm niezależnych.

Na rynku są także przełączniki mniej znanych producentów, jak chociażby Kailh, Outemu czy Gateron. Także prezentują bardzo dobrą jakość i są chwalone przez graczy, a jednocześnie kosztują mniej niż słynne Cherry MX.

Najważniejsze jest, aby wystrzegać się przełączników nieznanych firm, które najczęściej pochodzą z Chin. Ich trwałość pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak precyzja działania. Niestety, wielu graczy nie ma dużych budżetów, dlatego wybór klawiatury mechanicznej za 300 złotych z przełącznikami „made in China” kusi.

Kolory przełączników Cherry MX – które wybrać do grania?

Kolejnym problemem, z jakim spotka się gracz szukający dla siebie klawiatury mechanicznej, będzie wybór konkretnych przełączników. Załóżmy, że zdecydowałeś się na konstrukcję od Cherry. W takiej sytuacji możesz wybrać przełączniki w aż 6 wariantach:

  • Cherry MX Red – zdecydowanie najlepszy wybór dla graczy. Przełączniki te charakteryzują się bardzo wysoką precyzją, a jednocześnie nie potrzebują dużej siły nacisku do aktywacji. Są szczególnie polecane osobom grającym w gry typu FPS.
  • Cherry MX Black – także stworzone z myślą o graczach, ale dedykowane raczej osobom bawiącym się w gry tupu MMO czy strategie. Wymagają nieco większej siły nacisku i są głośniejsze niż Red.
  • Cherry MX Blue – typowe przełączniki dla piszących, dające dużo satysfakcji z tworzenia tekstów, ale nieszczególnie sprawdzające się w graniu – głównie z uwagi na wymaganą dość dużą siłę nacisku. Są też ekstremalnie głośne – brzmią jak maszyna do pisania.
  • Cherry MX Brown – to coś pośredniego między Red a Blue. Także świetnie sprawdzają się w pisaniu, ale oferują większą czułość niż Blue. Są również znacznie cichsze, co ma znaczenie dla osób grających w nocy.
  • Cherry MX Clear – przezroczyste przełączniki są przeznaczone głównie do gier typu FPS, ale sprawdzą się też w pisaniu. Wymagają bardzo dużej siły nacisku. Są trudno dostępne w Polsce.
  • Cherry MX Green – przełączniki głównie dla piszących, ale tych, którzy lubią wyraźny opór stawiany przez klawisz (wymagają dużej siły nacisku).

Wybór wydaje się więc być oczywisty. Dla gracza najlepsze będą przyciski Red, które zostały stworzone właśnie z myślą o graniu. Pamiętaj, aby przed zakupem sprawdzić działanie konkretnej klawiatury, bo jeśli przesiadasz się z klasycznej membranówki, to pierwsze wrażenia będą – nazwijmy to ogólnie – dziwne.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie