Kiedy warto skorzystać z poradnika do gry?

Maciej Piwowski
18.08.2021

Poradniki do gier, potocznie nazywane solucjami, budzą mnóstwo kontrowersji w świecie graczy. Jedni się nimi brzydzą, drudzy chętnie z nich korzystają, a jest jeszcze grupa tych, którzy zaglądają do poradników, ale kategorycznie temu zaprzeczają. Nie nam to oceniać, natomiast bezdyskusyjnie są sytuacje, w których skorzystanie z poradnika do gry jest jak najbardziej uzasadnione. Kilka z nich omawiamy w naszym artykule.

Gdy za chwilę może Cię coś trafić

Jeśli uwielbiasz gry, ale cierpliwość nie jest Twoją najmocniejszą stroną, to potrafimy sobie wyobrazić, jak wiele negatywnych emocji wywołują u Ciebie niektóre tytuły. Jeśli sięgnięcie do poradnika jest receptą na całkowite porzucenie danej gry czy rozwalenie pada o ścianę, to na pewno warto się na ten krok zdecydować.

Gdy w grze ewidentnie jest jakiś błąd

Takie sytuacje oczywiście się zdarzają, a wręcz są nieuniknione przy dzisiejszym stopniu rozbudowania gier wideo. Prowadzony przez Ciebie samochód nagle utknął na skale i nic nie możesz zrobić? Twoja postać zawiesiła się nad przepaścią i ani nie chce spaść, ani nie możesz nią wrócić w bezpieczne miejsce? Takie błędy strasznie irytują i nierzadko wiążą się z koniecznością przejścia całego etapu od nowa. Natomiast w poradnikach znajdziemy szybkie rozwiązania, dzięki czemu można ze spokojem kontynuować rozgrywkę.

Gdy nie masz czasu na przejście całej fabuły

Nie każdy gracz musi od razu w 100 proc. poświęcać się wirtualnej rozrywce. Wśród fanów gier nie brakuje osób w średnim wieku, mających rodziny i mnóstwo związanych z tym obowiązków. Nie mogą sobie one pozwolić na to, aby przechodzić nową grę przez kilkadziesiąt godzin. Z ich punktu widzenia poradniki są więc bardzo przydatne, ponieważ umożliwiają ominięcie wielu pułapek zastawionych przez twórców i tym samym szybsze ukończenie głównego wątku fabularnego.

Gdy chcesz odkryć różne sekrety

Twórcy gier bardzo często ukrywają np. tajemne lokacje, alternatywne przejścia czy postaci, do których nie moglibyśmy dotrzeć po prostu kierując się liniową fabułą. Przez to sporo nas omija, ale na szczęście są gracze, którzy za misję stawiają sobie wyciśnięcie każdej gry do ostatniej kropli i tak długo eksplorują jej świat, aż znajdą wszystko, co tylko zostało ukryte. Takimi informacjami dzielą się później w poradnikach do gier.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.