W jakie gry nie powinno grać Twoje dziecko?

Antoni Kwapisz
25.10.2021

Granie na konsoli czy komputerze jest dziś jedną z ulubionych rozrywek dzieci i młodzieży. Na rynku znajdziemy zatrzęsienie różnego rodzaju tytułów, które zapewniają świetną zabawę także dorosłym. Jeśli „nie siedzisz” w grach, za to Twoje dziecko spędza w wirtualnym świecie sporo czasu, to pora zainteresować się tym, w jakie tytuły właściwie pociecha gra – i w razie potrzeby interweniować. Sprawdź, w jakie gry nie powinieneś pozwalać grać Twojemu dziecku.

Niedostosowane do wieku

Musisz zrewidować, czy Twoje dziecko na pewno gra w takie gry, które są dla niego pod względem klasyfikacji PEGI. Jeśli pociecha ma 8-9 lat, a codziennie odpala grę PEGI 18, to coś tutaj ewidentnie nie pasuje i jest to efekt Twojego zaniedbania. Sprawdź więc wszystkie gry, w których bawi się dziecko i oceń, czy aby na pewno ich treść i forma są dostosowane do wieku pociechy. Jeśli nie, to nie rób dziecku awantury – po prostu wytłumacz mu, że te gry muszą jeszcze trochę poczekać, a w zamian kupisz mu coś mniej przerażającego, krwawego etc.

Wywołujące negatywne emocje

Dobrym pomysłem będzie poobserwowanie dziecka w trakcie gry, oczywiście ukradkiem. Przyjrzyj się jego reakcjom. Być może dziecko w czasie zabawy zaczyna płakać, ewidentnie się boi lub wpada w furię z powodu jakiegoś niepowodzenia? W takiej sytuacji musisz już interweniować – najwyraźniej nie są to gry dostosowane do wieku i wrażliwości Twojego dziecka.

Pokazujące skrzywiony obraz świata

Jeśli nie masz czasu, aby samodzielnie przejść jakąś grę, to koniecznie wejdź na YouTube i znajdź filmy różnych twórców, którzy już to zrobili. Na tej podstawie możesz ocenić, czy dana gra nie prezentuje i nie promuje treści niemieszczących się np. w rodzinnym kanonie moralnym lub po prostu nieadekwatnych do wieku dziecka. Seks, przemoc, narkotyki – do obcowania z takimi treściami trzeba dojrzeć, aby móc je prawidłowo zinterpretować.

Gry online, w których panują patologiczne warunki rozgrywki

Jeśli Twoje dziecko gra online, chociażby w gry sportowe czy strzelanki, to poświęć chwilę na potowarzyszenie mu w rozgrywce. Załóż słuchawki i oceń, czy inni gracze nie są agresywni, czy nie rzucają bluzgami na lewo i prawo, czy nie pojawiają się treści skrajnie patologiczne, hejterskie etc. Jeśli tak, to dziecko nie powinno mieć z tym kontaktu i musisz mu to kategorycznie ogłosić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie