„Wolfenstein”, czyli legendarna seria gier FPS

Antoni Kwapisz
14.10.2024

Są takie gry, które w pełni zasługują na miano kultowych. Spokojnie można do nich zaliczyć serię „Wolfenstein”, pierwotnie wydaną na komputery osobiste, a następnie także na konsole. Początki serii sięgają lat 80. XX wieku. W naszym artykule krótko prezentujemy jej poszczególne części.

„Castle Wolfenstein” (1981) i „Beyond Castle Wolfenstein” (1984)

Seria rozpoczęła się od gier „Castle Wolfenstein” i „Beyond Castle Wolfenstein” stworzonych przez Muse Software. Były to gry typu stealth, w których gracz miał za zadanie unikać strażników i zdobywać dokumenty w nazistowskiej twierdzy.

„Wolfenstein 3D” (1992)

To ta gra, stworzona przez id Software, zapoczątkowała ogromną popularność serii. „Wolfenstein 3D” zdefiniowało gatunek strzelanek z widokiem z pierwszej osoby (FPS). Gracz wcielający się w postać B.J. Blazkowicza, przedzierał się przez nazistowskie bazy, eliminując przeciwników i bossów takich jak Hitler w bojowym egzoszkielecie.

„Spear of Destiny” (1992)

„Spear of Destiny” to prequel „Wolfenstein 3D”, który opowiada historię próby przejęcia przez nazistów legendarnej Włóczni Przeznaczenia. Gra zachowała mechanikę oryginału, dodając nowe poziomy i przeciwników.

„Return to Castle Wolfenstein” (2001)

„Return to Castle Wolfenstein” łączy elementy strzelanki z grozą, wprowadzając nadprzyrodzone wątki, takie jak eksperymenty nazistów z ożywianiem zmarłych i wykorzystaniem okultystycznych mocy.

„Wolfenstein: Enemy Territory” (2003)

Jest to darmowa, wieloosobowa gra oparta na silniku „Return to Castle Wolfenstein”. Zyskała uznanie jako jedna z najlepszych gier online tamtych lat.

„Wolfenstein” (2009)

„Wolfenstein” z 2009 roku kontynuuje wątki z poprzednich części, ale wprowadza nowe elementy rozgrywki, takie jak zdolność manipulowania czasem i alternatywny wymiar zwany Veil.

„Wolfenstein: The New Order” (2014)

Gra wydana przez MachineGames wprowadziła nową jakość grafiki i narracji. Akcja rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości lat 60., po wygraniu wojny przez nazistów. Do walki z reżimem oczywiście staje B.J. Blazkowicz.

„Wolfenstein: The Old Blood” (2015)

Prequel „The New Order”, który opowiada historię misji Blazkowicza w zamku Wolfenstein. Gra ma bardziej klasyczną strukturę, nawiązującą do wcześniejszych części serii, łącząc elementy grozy i humoru.

„Wolfenstein II: The New Colossus” (2017)

Kontynuacja „The New Order” osadzona w alternatywnym świecie i realiach podbitych przez nazistów Stanów Zjednoczonych. Gra wprowadza nowe postacie, lokacje oraz jeszcze bardziej rozbudowaną fabułę. B.J. Blazkowicz wraz z ruchem oporu walczy o wyzwolenie Ameryki spod nazistowskiej władzy.

„Wolfenstein: Youngblood” (2019)

Póki co ostatnia gra z serii, której fabułą toczy się dwadzieścia lat po wydarzeniach z „The New Colossus” i skupia się na córkach Blazkowicza – Soph i Jess, które poszukują zaginionego ojca. Gra wprowadza elementy kooperacji, umożliwiając wspólną rozgrywkę dwóch graczy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie