Xbox One nie czyta płyt? Sprawdź, co robić

Antoni Kwapisz
08.01.2024

Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi spotykają się właściciele konsoli do gier, jest nieczytanie płyt i tym samym brak możliwości grania w tytuły zakupione na fizycznych nośnikach. Nie jest to oczywiście obce posiadaczom Xboxa One, czyli już dość leciwej konsoli. Jeśli Twój Xbox nie czyta płyt, to zacznij od sprawdzenia kilku podstawowych rzeczy, które omawiamy w naszym poradniku.

Sprawdź płytę

Być może płyta z Twoją ulubioną grą jest już mocno sfatygowana, porysowana lub po prostu brudna po tym, jak dziecko wzięło ją w klejące rączki? Zacznij od sprawdzenia stanu płyty i spróbuj ją dokładnie wyczyścić delikatnym środkiem przeznaczonym do tego celu. Upewnij się też, że problem nie występuje w przypadku odczytywania innych płyt.

Restart

Czasami problem można rozwiązać w bardzo łatwy sposób, czyli po prostu resetując konsolę – w tym celu wystarczy odłączyć zasilanie na kilka minut i ponownie uruchomić urządzenie. Jeśli nie pomoże, to przejdź do następnego kroku.

Aktualizacja oprogramowania

Być może konsola od dawna przypomina Ci o konieczności zaktualizowania oprogramowania, natomiast do tej pory udawało Ci się to ignorować? W takim razie koniecznie przeprowadź aktualizację, która może usuwać różne problemy na poziomie oprogramowania konsoli, w tym właśnie powodujące błędy w odczycie płyt.

Czyszczenie napędu

Jeśli masz konsolę od dobrych kilku lat i do tej pory nie zdarzyło Ci się czyścić napędu optycznego, to chyba mamy przyczynę problemu. Procedurę czyszczenia możesz przeprowadzić samodzielnie, po prostu rozbierając obudowę konsoli i dostając się do napędu – pamiętaj o użyciu odpowiedniego specyfiku do czyszczenia, który kupisz online. Możesz również po prostu oddać konsolę do serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie