Szumy uszne

Piotr Kowalczyk
02.06.2015

Szum uszny to dzwonienie w uszach. Doświadcza ją go miliony ludzi. Szum uszny może się pojawić i zniknąć, lub mieć charakter stały i uporczywy. Może mieć różne częstotliwości. Występuje w jednym lub obu uszach.

Co jest powodem szumów usznych?

Szumy uszne powstają wewnątrz drogi słuchowej i są wynikiem nieprawidłowej aktywności nerwowej we włóknach nerwu słuchowego. Uważa się, że w 80% przypadków źródłem szumu usznego jest nieodwracalne uszkodzenie komórek słuchowych zewnętrznych w ślimaku.

Powody tych uszkodzeń są następujące:
    * Hałas
    * Starzenie się
    * Choroby
    * Nieodpowiednie ciśnienie krwi (za wysokie lub za niskie)
    * i wiele innych
Jak walczyć z szumami?

Z badań epidemiologicznych przeprowadzonych w różnych krajach świata wynika, że około 17% ludności odczuwa szumy uszne. Jest to więc zjawisko o istotnym znaczeniu społecznym. Istnieje wiele metod leczenia szumów usznych. Żadna z nich nie jest w pełni skuteczna.

    * Maskowanie. Polega na generowaniu innego, miłego dla odbierającego, cichego dźwięku, który odwraca uwagę od szumu usznego.
    * Ćwiczenia koncentracyjne i relaksujące – powodują ogólne zrelaksowanie organizmu, co u niektórych ludzi zmniejsza dzwonienie w uszach.
    * Aparaty słuchowe czasami usuwają, a zwykle zmniejszają występowanie szumu. Mogą też same generować dodatkowy dźwięk maskujący, co zwiększa ich skuteczność w walce z szumem usznym.
 

 

http://www.audiola.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.