Uszkodzenie słuchu - przyczyny

Jerzy Biernacki
02.06.2015

Najistotniejsze w wykryciu głuchoty jest szybkie zdiagnozowanie już u niemowląt tego problemu. Jeżeli podejrzewamy problemy ze słuchem swojego dziecka powinniśmy zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Istnieją już metody pozwalające wykryć zaburzenia słuchu nawet u najmłodszych dzieci.

Przyczyn głuchoty u niemowląt jest kilka - może być spowodowana dziedziczną chorobą, infekcją wewnątrzmaciczną . Głuchotę mogą również powodować niektóre antybiotyki brane podczas ciąży (gentamycyny, streptomycyuy czy netromycyny). Przyczyną niedosłuchu u dzieci, które wcześniej nie miały problemów ze słuchem może być spowodowane głównie przez różnego rodzaju infekcje gardła lub ucha. Występują też przypadki, że uszkodzenie słuchu spowodowane jest zapaleniem opon mózgowych lub przebyciem świnki. Rzadkim przypadkiem jest spotkanie dziecka całkowicie niesłyszącego. Istotną kwestią jest wczesne wykrycie tych zmian i natychmiastowe ich leczenie.

Pierwszym sygnałem jaki możemy dostrzec obserwując nasze dziecko jest brak reakcji na nagły hałas lub na głos matki. Mowa u niemowląt rozwija się tylko wtedy, gdy dziecko posada dobry słuch. Jeżeli dziecko kilkumiesięczne przestaje gaworzyć jest to sygnał, że może mieć problemy ze słuchem.

Już u niemowląt zalecane jest stosowanie aparatów słuchowych, które wzmacniają docierające bodźce i pozwalają wykorzystywać resztki słuchu. W przypadku jeżeli przyczyną głuchoty jest choroba ucha wewnętrznego zalecana jest operacja. Polega ona na wszczepieniu pełniącego funkcję implantu ślimakowego. W przypadku, gdy powyższe moetody nie mogą być wykorzystane, zalecana jest terapia zajęciowa. ma ona na celu naukę rozumienia mowy i porozumiewanie się językiem migowym.

Najważniejsze w rozpoznaniu problemów ze słuchem Twojego dziecka jest jego obserwacja i zwrócenie uwagi na kilka odruchów takich jak: jeżeli Twoje dziecko odwraca głowę tak, by słuchać tylko jednym uchem lub mówi głośno to moment by zgłosić się jak najszybciej do laryngologa.

http://www.sluchowisko.net/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.