Fonoskopia – decydujący dowód w sprawie

Remigisz Szulc
12.05.2015

Każda strona dochodząca swoich roszczeń czy broniąca się przed sądem, musi swoje racje udowodnić. Temu służą między innymi dokumenty, które mogą mieć różną postać – poza dokumentami trzeba jednak wskazać na zeznania świadków czy nagrania.

Przedstawione w procesie sądowym dowody są często poddawane ekspertyzie, która ma potwierdzić ich autentyczność. Tak jest między innymi w przypadku nagrań, których prawdziwość analizuje się za pomocą odpowiedniej techniki śledczej, jaką jest fonoskopia. Proces ten jest złożony – poza koniecznością dokonania korekcji nagrań, niekiedy – zwłaszcza, gdy nagranie jest złej jakości – niezbędne jest odtworzenie i spisanie treści rozmowy. Takich czynności nie może wykonywać laik, ale specjalista, który posiada nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również doświadczenie i ma dostęp do odpowiednich narzędzi. Na potrzeby procesów toczących się przed sądami opinie w zakresie fonoskopii wykonują między innymi pracownicy firmy Biogen. Czym wyróżnia się jej oferta spośród innych podmiotów działających na rynku w tym sektorze?

Doświadczenie i wiedza

Nie każda firma zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów. W Biogen opinie fonoskopijne wykonują fachowcy, którzy posiadają status biegłego sądowego i jednocześnie mogą pochwalić się sporym dorobkiem zawodowym. Oznacza to, że posiadają oni status eksperta w swojej dziedzinie i fakt ten przekłada się przede wszystkim na jakość wykonywanych przez nich ekspertyz. Sąd rozstrzygający spór, otrzymując opinię od takiego specjalisty, uważa ją za profesjonalną. Fachowe podejście, właściwe zaplecze technologiczne i sprawne analizowanie materiałów dostarczonych przez klientów sprawia, że aktualnie Biogen współpracuje zarówno z policją, wojskiem, sądami, agencjami detektywistycznymi, firmami i osobami prywatnymi.

Ekspertyza dla sądu

Z punktu widzenia indywidualnego klienta, który wytoczył lub broni się w procesie sądowym ważną informacją jest, że nie każda wykonana ekspertyza musi być przez sąd zatwierdzona i uznana za dowód w postępowaniu. Fonoskopia, jako technika śledcza, leży w obrębie zainteresowań wielu specjalistów, ale nie każdy z nich musi być jednocześnie biegłym sądowym. A warto wiedzieć, że to właśnie ich opinie są dla sądu najważniejsze. Firma Biogen, współpracując właśnie z takimi fachowcami, zapewnia kompleksową obsługę. Poza przeprowadzaniem oceny nagrań audio i wideo, profesjonaliści wypowiadają się na temat prawdziwości nagrań czy dokonują analizy formy zapisu nagrania.

Artykuł powstał w oparciu o informacje przekazane przez firmę Biogen zajmującą się wykonywaniem ekspertyz fonoskopijnych. Kontakt: biuro@Ekspertyzy-Kryminalistyczne.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.