gantiskopia

Maciej Piwowski
12.05.2015

Gantiskopia. Oprócz tego, że rękawiczki służą do ochrony dłoni przed różnymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, mogą być używane także jako zabezpiecznie przed pozostawieniem odbitek linii papilarnych.

Nikiedy, zamiast tego, co powszechnie jest znane pod pojęciem "rękawiczki" sprawcy stosują różnego rodzaju materiały zastępcze (skarpetki, chustki). Rękawiczki mają różną ilość palców, są też wykonane z różnych materiałów:
skórzane, dzianinowe, z tkaniny, gumowe, kombinowane, inne.

Powierzchnię skóry zwierzęcej można porównać do opuszków palców - ziarnistość jest indywidualna dla każdego gatunku, natomiast nieregularne rysunki na jej powierzchni są tak niepowtarzalne, jak wzór linii papilarnych. Struktury ziarnistej nie posiadają tylko rękawiczki zamszowe.Cechy grupowe:
Rodzaj (np.ilość palców)
Kształt poszczególnych części
Rodzaj szwów
Kształt rozporkówCechy indywidualne:
Struktura powierzchni
Nieregularność powierzchni
Załamania
Wytarcia
Uszkodznia (rozdarcia, ubytki)
Ślady naprawRękawiczki z dzianiny powstają z nici - albo naturalnych, takich jak bawełna, czy wełna; albo chemicznych, jak nylon. Układ nici, odległość między nimi tworzą charakterystyczny wzór.

Cechy grupowe, to rodzaj (ilość palców), wzór i splot.
Cechy indywidualne - sfilcowanie, wytarcie, uszkodzenia, zszycie, ślady napraw.

Rękawiczki gumowe mają niekiedy na stronie dłoniowej protektor o różnym wzorze. Nawet rękawiczki produkowane taśmowo różnią się od siebie, co ma związek z nieregularnym przywieraniem tworzywa do formy (np. nawarstwienie tworzywa).
Rękawiczki mogą być wytwarzane z tworzyw skóropodobnych powleczonych polichlorkiem winylu, na którym umieszcza się wzrór, ale nie indywidualny, jak w przypadku skór naturalnych, lecz powtarzalny, służący do identyfikacji grupowej.

Ujawnianie i zabezpiecznie
Rękawiczki stare pozostawiają ślady, ponieważ są na nich zabrudzenia. Rękawiczki nowe, w procesie produkcji są nasączane tłuszczami i olejami, by zachowały elastyczność. Ślady mogą być odbitkami (ślady nawarstwione i odwarstwione) albo odciskami (ślady wgłębione). Ślady niewidoczne ujawnia się i zabezpiecza metodami stosowanymi w daktyloskopii.Materiał porównawczy
Materiałem porównawczym są rękawiczki zabezpieczone podczas przeszukania.
Odbitki porównawcze, jeśli zachodzi taka potrzeba, można wykonać na podłożu, na jakim ujawniono ślady dowodowe. W innym przypadku odbitki wykonuje biegły na szybie lub papierze, ujawniając je następnie proszkiem dakyloskopijnym i przenosząc na folię.

Zabezpieczanych rękawiczek nie wolno w żaden sposób czyścić - ani wytrzepywać, ani myć, ani wycierać. Jeżeli pochodzą one z różnych par, wtedy każdą pakuje się oddzielnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.