Kryminalistyka - warto studiować?

Kryminalistyka - warto studiować?

Kryminalistyka jest ostatnio bardzo modnym kierunkiem studiów. Jednak jako nauka bardzo często bywa mylona z kryminologią, co jest niedopuszczalne. Dlatego nim zdecydujemy się na jej wybór, jako naszego przyszłego kierunku studiów warto dowiedzieć się o niej kilku rzeczy.

Kryminalistyka ogólnie

Kryminalistyka jest nauką, która zajmuje się wykrywaniem przestępstw oraz przestępców, a także i odnajdywaniem dowodów, łączeniem faktów oraz działaniami profilaktycznymi.

Opracowuje także metody, które służą do wyżej wymienionych celów. Jest nauką biologiczno-techniczną, której przedmiot stanowią przede wszystkim:

technika kryminalistyczna - zajmuje się ona środkami fizykochemicznymi, które zostały użyte podczas popełniania czynów zabronionych w celu wykrycia ich sprawcy. 
taktyka kryminalna - jej przedmiot stanowią sposoby popełniania przestępstw, a także zasady działania organów śledczych w czasie wykrywania przestępstw i ujęcia sprawcy.
strategia kryminalistyczna - zajmująca się m.in. przewidywaniem następnych działań sprawcy.
metodyka kryminalistyczna - wykorzystuje ona wiadomości z działów techniki oraz taktyki kryminalnej.

Kryminalistyka to również zbieranie informacji z różnych innych źródeł, np. od świadków. Bardzo często opinia publiczna ogranicza ją jedynie do badania śladów materialnych, ale rozpoznanie środowiska, w którym doszło do popełnienia danego czynu również wchodzi w jej zakres.

Jedne z najciekawszych!

Kierunek studiów, jakim jest kryminalistyka obejmuje:

1. Ogólną teorię nauki o śledztwie,
2. Taktykę i technikę kryminalistyczną,
3. Metody i techniki stosowane przez organy ścigania,
4. Profilaktykę kryminalistyczną, która stanowi strategię zwalczania przyszłej, przewidywanej przestępczości.

Jak więc widać powyżej studia na tym kierunku mają bardzo szeroki zakres poznawczy oraz interdyscyplinarny charakter. W ścisły sposób związana jest z nimi metodologia, która właściwa jest naukom empirycznym, formalnym, biologicznym, technicznym, a także i w pewnym sensie, choć niewielkim, społecznym.

Z uwagi na tak szeroki zakres dziedziny, jaką jest kryminalistyka, wybierając ten kierunek przyszły student z pewnością nie będzie rozczarowany.

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.uth.edu.pl.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.