Lista 6 najlepszych gier kryminalnych wszechczasów

Marek Szydełko
12.05.2015

Powieści kryminalne oraz filmy są coraz bardziej popularne. Nie ma w zasadzie powodu, dla którego nie powinny takie być. Któż nie uwielbia nutki niepewności w historii morderstwa oraz charyzmatycznego łotra, którego należy powstrzymać przed kolejnym morderstwem?

Wśród gier komputerowych wiele jest gier detektywistycznych, nie mniej jednak nie wszystkie warte są naszego czasu. Mamy nadzieję, że poniższa lista 6 najlepszych gier kryminalnych pomoże wam w dokonaniu celnej decyzji. Przygotuj szkło powiększające, kajdanki i zatop się w kryminalnym świecie zbrodni i kary.

6. Hitchcock: The Final Cut

Gra ta niesłusznie odkładana jest na półkę, przez wielu graczy. Wielka szkoda, ponieważ gra posiada na prawdę zdumiewającą fabułę godną najlepszych scenarzystów. Naszym bohaterem jest tutaj Joseph Shamley, który jako prywatny detektyw ze zdolnościami psychoanalitycznymi zatrudniony zostaje do rozwikłania zagadki zniknięcia ludzi pracującymi nad filmem Hitchcocka. Czyż nie dziwne, że ludzie rozpływają się w powietrzu? Wraz z rozwojem akcji odkrywamy szczegóły wielu wydarzeń i dokopujemy się do mroków przeszłości. Gra zachęca interesującą fabułą, świetną atmosferą wprost z filmu detektywistycznego oraz wieloma nawiązaniami do filmów Hitchcocka.

5. Black Dahlia

Kolejną grą na liście jest "Czarna Dalia", której akcja umiejscowiona jest w Ameryce i Europie lat czterdziestych. Fabuła oferuje nam zagadkowe morderstwa oraz ponadnaturalne zjawiska powiązane z nazistami. Niezłą mieszanina prawda? Użytkownik wciela się w postać Jima Pearsona, nowego agenta COI (później agencję przekształcono w CIA), który dość szybko odkrywa, że sprawa do której został przydzielony nie jest tak prostą i oczywistą na jaką wygląda. Zawiła fabuła przerywana jest scenami odgrywanymi przez prawdziwych aktorów. Pomimo, że gra jest trudna, a zagadka skomplikowana, to gra nadal warta jest sprawdzenia. Ten interaktywny film jest znacznie bardziej interesujący niż standardowa wizyta w kinie.

4. Agatha Christie: And Then There Were None

Każdy entuzjasta tego gatunku z pewnością przeczytał choć jedną książkę Agathy Christie. Może nawet przeczytałeś książkę "Dziesięciu Murzynków" na podstawi której powstała akcja wyżej wymienionej gry. Nie przejmuj się jednak. Nawet jeśli znasz książkę na pamięć, to akcja gry z pewnością nie raz Cię zaskoczy. Nasz komputerowy bohater Patrick Narracott wraz z grupą ludzi wyrusza w podróż na czarującą wyspę Shipwreck. Tuż po przybyciu rozwija się ogromny sztorm i nikt nie może opuścić tego miejsca. Nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie fakt, że wkrótce zaczynają ginąć ludzie. Jeden po drugim. Patrick musi odnaleźć mordercę zanim ten zabije wszystkich członków wyprawy. Musisz przyznać, że wstęp do gry brzmi zachęcająco. Nie przejmuj się starodawną grafiką, po prostu zagraj i wczuj się w akcję, a na pewno nie pożałujesz.

3. Automat do gry Chicago

Nie jest to typowa gra z rozwiniętą fabułą, ale świetnie nadaje się dla wielbicieli automatów do gry, którzy w przerwie nad rozwiązywaniem kryminalnych zagadek pragną zakręcić bębnami. Grając na tym automacie poznasz typów spod ciemnej gwiazdy, czarne interesy oraz hazard. Jest to maszyna do gry, której grafika utrzymana jest w stylu komiksowym, dzięki czemu z łatwością porywa w fabularny świat mafii i gangsterów. Celem zabawy jest oczywiście (jak na większości automatów do gry) trafienie 5 takich samych symboli wzdłuż linii wygrywających. W przerwie nad rozwiązywaniem kryminalnych zagadek na automacie można zagrać online.

2. Daemonica

Kolejna gra przygodowa z lekką nutką zjawisk nadprzyrodzonych. Tym razem przenosimy się do średniowiecznej Anglii, a dokładniej do niewielkiego miasteczka o nazwie Cavorn. W grze wcielamy się w postać Nicolasa Farepoynta, śledczego, który posiada niekwestionowaną zdolność do porozumiewania się ze zmarłymi. Naszym zadaniem jest rozwikłanie śmierci młodej kobiety. Wszystkie dowody wskazują, że za zbrodnie odpowiedzialny jest jej narzeczony, ale szybko okazuje się, że sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana. Nie będziemy ukrywać, że Daemonica to świetna gra o mrocznej tajemnicy i wieloma zaskakującymi wątkami. Nie wahaj się zbyt długo i spróbuj w nią zagrać.

1. Jack Orlando: A Cinematic Adventure

Czas przenieść się do interesującego okresu czyli lat trzydziestych w Stanach Zjednoczonych. Okresu tuż po obaleniu prohibicji. Jest to okres istnienia legendarnych detektywów, a Jack Orlando to właśnie jedna z tych postaci. W naszej historii ma jednak pecha, ponieważ pewnego dnia zostaje znaleziony w ciemnej alejce tuż obok ludzkich zwłok. Wszystko wygląda raczej kiepsko. Dzięki swemu przyjacielowi Jack zostaje zwolniony z więzienia na 48 godzin. W tym czasie musi znaleźć i pojmać prawdziwego mordercę. Historia na prawdę jest ciekawa, a tajemnicza atmosfera genialna. Jeśli zdecydujesz się zagrać w tę grę, wybierz wersję reżyserską z poprawioną grafiką i dźwiękiem oraz nieznaczną ilością nowych treści.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.