Polubiłeś militaria? Oto, co powinieneś wiedzieć

Powszechni mówi się w Polsce, że niektóre zabawki są dla dużych chłopców. Najczęściej autor ma na myśli motoryzację, sporty walki, ale także hobby, jakim są militaria. To wszelkiego rodzaju przedmioty historyczne i kolekcjonerskie związane głównie, ale nie tylko, z wojskowością. Co warto wiedzieć na dobry początek i w co zainwestować?

To hobby tylko dla osób w pełni odpowiedzialnych. Oczywiście każdy z nas może zainwestować w wiatrówki, łuk sportowy, ale zawsze musimy liczyć się z faktem, że posiadamy przedmiot uchodzący za niebezpieczny, dlatego warto na przykład przechowywać go z dala od osób postronnych i korzystać z nich tylko w uzasadnionych przypadkach. Osoby zainteresowane tą tematykę powinny też na siebie wziąć ciężar odpowiedzialności, jaką jest konsekwentne tłumaczenie, że militaria to hobby fascynujące, wciągające, które może przerodzić się w pasję. Przy zachowaniu odpowiedzialności jest to w pełni bezpieczne hobby.

Co wybrać na dobry początek?

Wybór przedmiotów związanych z militariami jest ogromny. W specjalistycznych sklepach można znaleźć nawet, takie produkty jak repliki dekoracyjne, proce, czy odzież militarną. W praktyce jednak największą popularnością cieszą się wiatrówki, łuk sportowy, latarki oraz broń bez zezwolenia, a także sztucer, czyli specjalna myśliwska broń kulowa, która służy do polowania na grubą zwierzynę. Ciekawym sklepem oferującym tego typu produkty jest www.sztucer.pl.

Wiatrówka to inaczej karabin lub pistolet pneumatyczny. W gospodarstwach domowych w Europie Zachodniej są dość powszechne, a ich posiadanie uchodzi za powszechnie naturalne. Ten typ broni wykorzystywany jest w strzelectwie pneumatycznych (dyscyplina olimpijska). Powszechnie wiatrówki wykorzystywane są do celów rekreacyjnych, odstrzału szkodników oraz do drobnych polowań. Dla amatorów to doskonała propozycja na pierwszy zakup związany z bronią pneumatyczną.

Łuk sportowy docelowo ma nieco inne zastosowanie. Polecany jest głównie osobom, które pasjonują się strzelectwem. Dobry łuk sportowy wykonany jest z nowoczesnych materiałów (np. włókna węglowe). Ciekawostką jest fakt, że to najstarszy rodzaj broni znany ludzkości.

Zamierzasz wybrać się na polowanie? Sztucer to idealne rozwiązanie. Niektórzy miłośnicy polowań wybierają sztucer dostosowany wymiarami do sylwetki, wzrostu, a nawet długości ramion użytkownika.

Latarki służą bardziej, jako dodatek do wyposażenia. Te z wysokiej półki mogą nawet kosztować kilkaset złotych. Wysokiej klasy latarka powinna dawać możliwość korzystania z dwóch poziomów jasności światła i trybu stroboskopu. Dla wielu użytkowników istotna też jest wodoodporność.

Broń bez zezwolenia

Broń bez zezwolenia od zawsze – z wiadomych względów – będzie budzić kontrowersje. Prawo jednak pozwala na zakup broni bez zezwolenia. Specjalne pozwolenie trzeba mieć w sytuacji, kiedy chcemy zainwestować na przykład w broń palną. Pozwolenie takie wydaje Komendant Wojewódzki Policji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.