Śmiertelne decyzje

Piotr Kowalczyk
12.05.2015

Nikt inny nie opowiada mrożących krew w żyłach opowieści, jak autorka międzynarodowych bestsellerów, Kathy Reichs, której “największą zaletą jest doskonała znajomość tematyki, o której pisze” (New York Newsday). Rzeczywiście, Kathy Reichs pełnymi garściami czerpie z wieloletniego doświadczenia jednego z najlepszych antropologów sądowych, snując opowieść, która przeraża swoim realizmem.
    Dziewięcioletnia Emily Anne Toussaint ginie od kuli na ulicy Montrealu. W Północnej Karolinie bez śladu znika pewna nastolatka, a kilkaset kilometrów od jej domu zostają odnalezione fragmenty szkieletu, który mógł należeć do niej. Te dwa zgony ogromnie poruszają doktor Temperance Brennan, dla której domem są zarówno Stany Zjednoczone jak i Kanada, i popychają do śledztwa, które zawiedzie ją w głąb świata gangów motocyklowych.
Doktor Brennan jest naukowcem i powinna zachować chłodną niezależność od tych wypadków. Będąc jednak współczującym człowiekiem, pragnie doprowadzić morderców przed oblicze sprawiedliwości. Emily Anne zginęła w trakcie wymiany ognia na ulicy. Savannah Osprey, zaginiona dziewczyna z Północnej Karoliny, ostatni raz była widziana w towarzystwie przygodnego motocyklisty. Kit, siostrzeniec Tempe, jest zafascynowany motorami. Czy potrafi rozpoznać różnicę pomiędzy hobby, a gangami, czy też może jest zbyt naiwny, aby dostrzec niebezpieczną i groźną naturę życia rockersa?
    Szef Temperance, Pierre LaManche jest w szpitalu, a najbliższy przyjaciel, Andrew Ryan, pozostaje dziwnie nieuchwytny. Skazana na własne siły, zaczyna odkrywać i badać kulturę, gdzie zło częstokroć skrywa się pod niewinną maską.

    “Śmiertelne decyzje” to powieść, która łączy w sobie krwawe tropy, poszukiwania prowadzone za pomocą radaru gruntowego i zagadki rozwiązywane za pomocą drobiazgowej analizy materiału kostnego. Tutaj wspaniała, żywa narracji nowej królowej kryminałów łączy się z dogłębną wiadomością na temat poruszanej tematyki, nic dziwnego skoro Kathy Reichs jest światowej klasy antropologiem sądowym. Bez wątpienia, ta książka ugruntuje pozycję autorki i przysporzy jej rzesze nowych fanów.

 

     
 

Projekt Lublin

 

“Śmiertelne decyzje” są trzecią wydaną przez Red Horse powieścią Kathy Reichs - i najbardziej trzymającą w napięciu. Co prawda powtarza się pewien schemat: w każdą przygodę zamieszany jest przyjaciel lub członek rodziny głównej bohaterki, doktor Brennan (ciekawe, kto to będzie w następnej części, “Nagich kościach”…). Nie jestem zwolenniczką podobnych schematów, ale w “Śmiertelnych decyzjach” siostrzeniec Temperance, Kit, jest wyjątkowo aktywny, przez chwilę nawet podejrzany, co wnosi pewne ożywienie.
Temperance Brennan nie ma łatwego życia, choć na pewno wiele osób nazwałoby je fascynującym. Wiele zagadek, a także przebywanie w towarzystwie szkieletów i ciągłych, bezpośrednich dowodów przemocy i tragedii to nie zajęcie dla słabych charakterów. Łatwo stracić równowagę ducha, widzieć wszędzie śledzących cię ludzi, podejrzane samochody, sekrety i spiski. Może dlatego inspektor Claudel jest tym razem wyjątkowo wręcz nieufny i nieprzyjemny. Pewniak w konkursie na sztywniaka roku.
A wsparcie by się doktor Brennan przydało, bo staje nie przeciwko pojedynczemu zabójcy czy nawet szajce. Wypowiada wojnę motocyklowym gangom, kilkuset facetom z górą mięśni i brakiem zahamowań. Kto będzie musiał ustąpić?
Lektura wciągająca, pochłaniająca, fascynująca. Jestem na tak.

źródło: Katarzyna Arbaczewska-Matys, Projekt Lublin

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.