wypadki drogowe

Antoni Kwapisz
12.05.2015

Wypadki drogowe z udziałem samochodów

Mogą być spowodowane przez zderzenie czołowe, boczne, najechanie od tyłu lub odwrócenie pojazdu.

Urazy podczas wypadku mogą powstać:
- od uderzenia w element wnętrza pojazdu
- na skutek działania elementów wewnętrznych
- przez naruszenie integralności części pasażerskiej przez częśći pojazdu albo inne obiekty
- na skutek wypadnięcia z pojazdu
- od pożaru

Zderzenie czołowe
Siedzący na przednich siedzeniach uderzają w deskę rozdzielczą, szybę, słupek przedniej szyby, a kierowca dodatkowo w kierownicę.
Kiedy głowa spotyka się z szybą dochodzi do otarć naskórka, powierzchownych, pionowych ran ciętych twarzy, czoła i nosa. Do ran dostają się kawałki szkła. Efektem takiego uderzenia może być też rana darta, silnie krwawiąca, której płat skórny zlokalizowany jest w górnym biegunie. Uderznie głową może spowodować urazy czaszki lub szyjnego odcinka kręgosłupa (uszkodzenie rdzenia). W obrębie klatki piersiowej dochodzi między innymi do złamań żeber, mostka, przebicia płuc, pęknięcia serca, rozerwania wątroby albo aorty.
Przy kontakcie kolan z deską rozdzielczą mamy do czynienia z pęknięciem rzepki kolanowej, złamaniem kości udowych albo zwichnięciem stawu biodrowego.
Jeśli dochodzi do wciśnięcia silnika do wnętrza samochodu, wówczas następuje zmiażdżenie albo inne obrażenia miednicy.
Przemieszczająca się podłoga i fotel prowadzą do urazów stóp.

Zderzenie boczne
Obrażenia w takim wypadku powstają najczęściej na jednym boku ciała od strony uderzenia. Głowa kierowcy po przebiciu szyby może uderzyć w pojazd/przeszkodę, z którymi doszło do zderzenia albo w słupek szyby. Częściej ofiarami śmiertelnymi w tym typie zdarzenia są osoby z pojazdu uderzonego, a nie uderzającego. Obrażenia wewnętrzne są takie same, jak w uderzeniu czołowym - uszkodzenie kręgów, pęknięcie serca, rozerwanie wątroby, śledziony lub aorty.

Wypadki z przwróceniem pojazdu
W tym rodzaju wypadków najmniej jest ofiar śmiertelnych, pod warunkiem, że podróżujący są zabezpieczeni przed wypadnięciem z pojazdu i że pojazd nie uderzy w stałą przeszkodę. Kiedy osoba nie jest przypięta pasami, wówczas jest rzucana po całym pojeździe i może dojść do różnorodnych obrażeń. Jeśli dojdzie do wypadnięcia, całego ciała albo na przykład tylko górnej części, wówczas może dojść do zmiażdżenia. 

Uderzenia od tyłu
Siła uderzenia powoduje przemieszczenie się do tyłu, co skutkuje urazami głowy i kręgosłupa szyjnego, a nawet wyrzucenie z pojazdu. Nierzadko śmierć jest spowodowana przez pożar.

Chociaż zapięte pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne zwiększają szanse na przeżycie wypadku, to powodują też obrażenia, a nawet śmierć. Pas biodrowy może być przyczyną pęknięcia jelit, za wysoko umiejscowiony rozerwania dwunastnicy, trzustki, złamania kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Pas barkowy (bez pasa biodrowego) powoduje złamania w odcinku szyjnym, piersiowym lub lędźwiowym, złamania mostka i żeber, urazy gardła, wątroby, nerek i śledziony. Najbezpieczniejsze są pasy trzypunktowe.
Poduszki powietrzne są przyczyną złamań kręgosłupa w odcinku szyjnym, złamań podstawy czaszki, obrażeń klatki piersiowej i narządów jamy brzusznej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.