„Droga” Cormaca McCarthy’ego – dlaczego warto sięgnąć po tę pozycję?

Jerzy Biernacki
27.03.2023

Niewiele jest książek, które wywołują tak silnie negatywne emocje, a jednocześnie tak mocno trzymają czytelnika przy głównym wątku narracyjnym. Do tej grupy zaliczymy „Drogę” Cormaca McCarthy’ego, czyli jedną z najwybitniejszych powieści amerykańskiej literatury współczesnej. Sprawdź, dlaczego warto po nią sięgnąć.

Nagroda Pulitzera

„Droga” została nagrodzona tą prestiżową nagrodą, co samo w sobie stanowi dostatecznie dobry argument, aby sięgnąć po tę pozycję. Pulitzera nie przyznaje się dziełom przypadkowym, dlatego jeśli szukasz pewniaka, który pochłonie Cię bez reszty, to biegnij do biblioteki lub poszukaj tej książki w księgarniach.

Niezwykły język

„Droga” to powieść, jednak pisana bardzo barwnym, miejscami wręcz poetyckim językiem. Można ją porównać do klasycznej elegii. Warstwa słowna z pewnością zaspokoi oczekiwania osób, które są obyte z literaturą i szukają w niej czegoś więcej niż tylko wartkiej akcji, przewidywalnej narracji i jednowymiarowych postaci.

Olbrzymie napięcie

Choć nie jest to powieść kryminalna, to trzyma czytelnika w takim napięciu, jak najlepsze thrillery. Z każdą kolejną stroną odczuwamy coraz większy niepokój, spodziewając się najgorszego, co jest typowe dla literatury dystopijnej.

Katastroficzna wizja świata

„Droga” to powieść apokaliptyczna, jednak nie znajdziemy tutaj elementów fantastycznych czy idiotycznych motywów zombie. Obraz zagłady zaprezentowany przez autora jest boleśnie realistyczny i naprawdę można uwierzyć w realizację podobnego scenariusza. To tylko potęguje niepokój czytelnika i wręcz każe mu docenić to, gdzie żyje, co ma i z czym może obcować na co dzień.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.