Fantastyka książki: Gateway - brama do gwiazd

Krzysztof Jagielski
06.09.2015

Gateway - brama do gwiazd

Gateway
Autor     Frederik Pohl
Kraj wydania     Stany Zjednoczone
Język     angielski
Data pierwszego wydania     1977
Wydawca     St. Martin's Press
Typ utworu     science fiction
Data pierwszego wydania polskiego     1987
Pierwszy wydawca polski     Alfa
Tłumaczenie     Magdalena Iwińska, Piotr Paszkiewicz

Gateway - brama do gwiazd – (oryg. ang. Gateway), powieść fantastycznonaukowa amerykańskiego pisarza Frederika Pohla, opublikowana w 1977 r. Polską edycję, w tłumaczeniu Magdaleny Iwińskiej i Piotra Paszkiewicza, wydała oficyna Alfa w 1987 r.

Powieść zaczyna sagę Heechów. Była także zaadaptowana na grę komputerową w 1992 r.

Powieść zdobyła najważniejsze nagrody w literaturze fantastycznej: Nebulę w 1977 r. oraz Hugo, Locusa i nagrodę Campbella w 1978.

Fabuła

Robinette Broadhead zawsze chciał być poszukiwaczem. Mieszka na przeludnionej Ziemi, haruje jako górnik i nie ma żadnych perspektyw. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia wygrywa na loterii. Wygrana wystarcza mu akurat na lot na Gateway, asteroid krążący na orbicie Wenus. Gateway to niezwyczajne miejsce, to parking dla statków kosmicznych, pozostawiony przez zaginioną rasę Heechów. Nie wiadomo kim byli ani nawet jak wyglądali Heechowie, zostały po nich kilometry tuneli wewnątrz Wenus, niesamowite wynalazki oraz Gateway.

Statki są zaprogramowane do lotu z prędkością nadświetlną w różne rejony galaktyki. Jednak taki lot to kosmiczna loteria, można trafić na skarby, ale równie dobrze można nie wrócić w ogóle. Jednak lot statkiem Heechów i nadzieja, że właśnie tobie uda się odkryć coś, co zmieni twoje życie na zawsze napędza wszystkich mieszkańców Gateway. Pierwsze dwie wyprawy Boba są nieudane, ale podczas kolejnej dwa statki dostają się w zasięg czarnej dziury. Ratując się, Bob wystrzeliwuje drugi statek do wnętrza czarnej dziury. Wraca sam i otrzymuje gigantyczną premię, ale musi żyć ze świadomością, że zabił dziewięcioro ludzi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.