Fantastyka książki: Kosmiczni bracia

Mariusz Siwko
06.09.2015

Kosmiczni bracia

Kosmiczni bracia - powieść science fiction Krzysztofa Borunia i Andrzeja Trepki wydana po raz pierwszy w 1959 roku. Wydanie drugie z 1987 (Iskry) jest nieco zmienione i uwspółcześnione. Jednak kluczowość wątku wenusjańskiego uniemożliwiła zrezygnowanie ze sprzecznej z współczesnymi badaniami wizji wszechoceanu oblewającego tę planetę.

Jest to trzeci tom kosmicznej trylogii. Poprzednie to: Zagubiona przyszłość i Proxima.

Wyprawa Ziemian nawiązuje niełatwy kontakt z obcą cywilizacją - Urpianami. Są to trzynożne, wielkogłowe istoty posiadające zmysł komunikacji radiowej. Po zażegnaniu nieporozumień wynikających z diametralnych różnic psychofizycznych między przedstawicielami odmiennych kultur ludzie wracają do Układu Słonecznego. Towarzyszy im Urpianin A-Cis.
Tymczasem Ziemię ogarnia inwazja krzemoorganicznych silikoków - bakterii kierowanych przez inteligentną istotę - Silihomida. Walka z nimi jest niezwykle trudna, wymaga nawet odparowywania znacznych połaci terenu za pomocą bomb wodorowych. Ludzie ponoszą klęskę za klęską i przygotowują się do całkowitej migracji na Wenus i Marsa. Od ostatecznej zagłady ratuje ich urpiańska technologia "mido" przekazana z poświęceniem życia przez A-Cisa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.